Lilienstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lilienstein

Stolová hora Lilienstein na podzim

Vrchol 415 m n. m.
Poloha
Státy Německo
Pohoří Saské Švýcarsko
Souřadnice 50°56′ s. š., 14°5′ v. d.
Lilienstein
Fire.svg
Lilienstein
Geologie
Hornina pískovec

Lilienstein je 415 metrů vysoká stolová hora v Saském Švýcarsku v Německu, tyčící se nad údolím řeky Labe. Nachází se v blízkosti obce Waltersdorf.

Na vrcholové plošině hory se dochovaly pozůstatky strážního hradu z přelomu 14. a 15. století, kdysi náležejícího pevnosti Königstein, nacházející se na protějším břehu Labe. Je zde rovněž 16 metrů vysoký obelisk, připomínající návštěvu kurfiřta Augusta II. Silného. V polovině 19. století byl na Liliensteinu postaven hostinec s dřevěnou rozhlednou. Nejvyšší je stěna jeho západního ramene, vysoká přes 100 metrů.

Na Lilienstein lze vystoupit turisticky. Od placeného parkoviště vede pěšina lesem pod jižními stěnami masivu. Nakonec se jde po schodech na vrcholové lávky, odkud je krásný rozhled na okolní skalní oblasti. Naproti přes Labe je pevnost Königstein a směrem na severozápad je výhled na Rathen s jeho kamenným mostem Basteibrücke.

V saském Švýcarsku je na masivech horolezectví zakázáno. Západní výběžek Liliensteinu je výjimkou a významným horolezeckým terénem. První výstup zde byl podniknut roku 1943 a dnes zde vede na 30 horolezeckých výstupů, které patří k nejdelším v Saském Švýcarsku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]