Lilienstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lilienstein

Stolová hora Lilienstein na podzim

Vrchol 415 m n. m.
Poloha
Státy Německo
Pohoří Saské Švýcarsko
Souřadnice 50°56′ s. š., 14°5′ v. d.
Lilienstein
Fire.svg
Lilienstein
Hornina pískovec

Lilienstein je 415 metrů vysoká stolová hora v Saském Švýcarsku v Německu, tyčící se nad údolím řeky Labe. Nachází se v blízkosti obce Waltersdorf. Lilienstein představuje symbol Národního parku Saské Švýcarsko. Lilienstein se nachází 15 km východně od města Pirny a 5 km západně od města Bad Schandau. Lilienstein je ze tří stran obklopen řekou Labem.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Jméno nemá nic společného s lilií, bylo pravděpodobně odvozeno od jmen svatých (St. Gilgen nebo St. Ilgen - dřívější jména byla "Ylgenstein" a "Illgenstein"). Jméno má svůj kořen ve jméně svatého Jiljí.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší důkaz lidské přítomnosti na plošině Liliensteinu prokazují pazourkové nástroje, které byly nalezené na jejím jižním okraji jejichž stáří se odhahuje v rozmezí 12000 př. n. l. až 2200 př. n. l.

První písemná zmínka o Liliensteinu pochází z roku 1379, pod názvem "Ylgenstein". Již v raném středověku (kolem roku 1200) zde byl postaven malý skalní hrad Lilienstein patřící českému království. Stejně jako protější pevnost Koenigstein Lilienstein v důsledku sporu pánů z Dohny s míšenskými makrabaty v roce 1402 také přešel do vlatnictví míšeňských markrabat. Přestože je v roce 1406 zmínněna hradní posádka, hrad chátral a byl pravděpodobně opuštěn kolem roku 1550. Při vykopávkách v roce 1894 byl odkryt půdorys hradu. Kromě těchto pozůstatků dnes lze vidět ještě zahloubené kapsy pro nosné trámy na skalních výchozech.

Na vrcholové plošině se nachází 16 metrů vysoký obelisk, připomínající návštěvu kurfiřta Augusta II. Silného. V polovině 19. století byl na Liliensteinu postaven hostinec s dřevěnou rozhlednou. Nejvyšší je stěna jeho západního ramene, vysoká přes 100 metrů.

Na Lilienstein vede turistický chodník od placeného parkoviště lesem pod jižními stěnami masivu. Nakonec se jde po schodech a přes lávky spojující jednotlivé skály až na západní vyhlídku, odkud je krásný rozhled na okolní skalní oblasti. Naproti přes Labe je pevnost Königstein a směrem na severozápad je výhled na Rathen s jeho kamenným mostem Basteibrücke.

V saském Švýcarsku je horolezectví na masivech zakázáno. Západní výběžek Liliensteinu je výjimkou a je významným horolezeckým terénem a dnes zde vede na 30 horolezeckých cest, které patří k nejdelším v Saském Švýcarsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]