LibriVox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
LibriVox
Logo
URL librivox.org
Slogan Free public domain audiobooks
Komerční ne
Charakter stránky digitální knihovna
Licence obsahu Public domain
Spuštěno srpen 2005

LibriVox (z latinského liber, kniha a vox, řeč) je internetový projekt sdružující dobrovolníky, kteří vytvářejí mluvené nahrávky knih, které jsou volným dílem ve Spojených státech. Všechny audioknihy na serveru LibriVox jsou vydány jako volné dílo (public domain). Projekt založil v roce 2005 Kanaďan Hugh McGuire.[1] V roce 2020 nabízela tamní digitální knihovna téměř 15 tisíc nahrávek ve 44 jazycích, velká většina z nich je však pouze v angličtině. Koordinace nahrávání, editace a kontroly probíhá na přidruženém phpBB fóru. LibriVox nemá stanovenou laťku pro technickou kvalitu nahrávek – stačí, aby jim bylo rozumět. Některé audioknihy se přesto mohou rovnat profesionální produkci, která může stát tisíce až desetitisíce amerických dolarů (stovky tisíc korun).[2][3] LibriVox je provozován díky darům a spolupracuje s podobnými projekty Internet Archive (hosting souborů) a Projektem Gutenberg (poskytování zdrojových textů).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Librivox. Creative Commons [online]. 2006-12-05. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BUCCAFUSCO, Christopher; HEALD, Paul J. Do Bad Things Happen When Works Enter the Public Domain?: Empirical Tests of Copyright Term Extension. S. 20. Berkeley Technology Law Journal [online]. 2013. S. 20. Dostupné online. (anglicky) 
  3. RACHLIS, Louise. Rachlis: Discovering the joy of audio books in a pandemic. Ottawa Citizen [online]. 2020-08-20. Dostupné online. (anglicky) 
  4. About Librivox [online]. LibriVox. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]