Letecká základna Los Angeles

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letecká základna Los Angeles
Schrieverův vesmírný komplex, El Segundo, Kalifornie
Schrieverův vesmírný komplex, El Segundo, Kalifornie
DruhVojenské letiště,
vývojové centrum
Zeměpisné souřadnice
Vznik1962
PříslušnostUSAF
Jednotky61. křídlo týlové služby
Středisko kosmických a raketových systémů
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii
na Wikimedia Commons

Letecká základna Los Angeles (anglicky Los Angeles Air Force Base; kód ICAO KLAX) je vojenská letecká základna letectva Spojených států amerických nacházející se na území města El Segundo, okres Los Angeles County, ve státě Kalifornie. Sídlí zde Středisko kosmických a raketových systémů (Space and Missile Systems Center), spadající pod jurisdikci Velitelství vzdušných a vesmírných sil (Air Force Space Command). Středisko je hlavním velitelstvím navigačního systému GPS, a dále řídí výzkum, vývoj a praktické zavedení nových prvků vojenských kosmických systémů do praxe.

Je domovskou základnou 61. křídla týlové služby letecké základny (61st Air Base Wing), jehož úkolem je personální, technická a logistická podpora chodu Střediska SMSC i základny jako takové.

Historie této základny se začala psát v roce 1961, kdy Letectvo Spojených států vyslovilo záměr zkonsolidovat Divizi kosmických systémů (Space Systems Division) a Výzkumné a vývojové centrum (Research and Development Center), které vzniklo roku 1960 pod hlavičkou „The Aerospace Corporation“ za účelem podpory stávajících vesmírných programů amerického letectva. Plán zahrnoval akvizici dvou velkých pozemků s nemovitostmi přilehlých k Výzkumnému a vývojovému centru. Výrobní závod letadel amerického námořnictva, který se nacházel na severozápadním rohu ulic Aviation a El Segundo Boulevard, byl v říjnu 1962 přesunut pod správu letectva. Další pozemek, nacházející se na jihozápadním rohu týchž ulic, byl v té době ve vlastnictví těžební společnosti. V listopadu 1962 se výše zmíněné The Aerospace Corporation podařilo tyto pozemky odkoupit a mezi únorem 1963 až dubnem 1964 si zde vybudovala nové sídlo. K 10. dubnu 1964 byly pozemky ve vlastnictví letectva, nacházející se kolem průsečíku ulic Aviation a El Segundo Boulevard, pojmenovány jako Los Angeles Air Force Station. V září 1987 pak tato základna získala svůj současný název Los Angeles Air Force Base – Letecká základna Los Angeles.

V roce 2006 byly pozemky v oblasti A (Area A) trvale uzavřeny po dohodě s místním stavebním developerem, se kterým letectvo vyměnilo oblast A za to, že developer vybuduje v oblasti B (Area B) Schrieverův vesmírný komplex (Schriever Space Complex) a další přilehlé budovy. Tento komplex byl zprovozněn v únoru 2007.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Los Angeles Air Force Base na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]