Let American Airlines 191

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Místo nehody letu 191

Let American Airlines 191 byl pravidelný let spojující Chicago a Los Angeles. 25. května 1979 stroj DC-10 (reg. N110AA), který na něm létal, nezvládl startovací manévr a zřítil se. Zahynulo všech 271 osob na palubě a další dvě osoby na zemi. Jde o nejsmrtonosnější nehodu v historii letectví na území USA a druhou nejsmrtonosnější nehodu v historii DC-10.

Vyšetřování prokázalo, že prvotní příčinou problémů letounu byla chyba údržby, která používala výrobcem neschválený postup výměny motorů, který příliš namáhal některé součástky ukotvení motoru. V důsledku toho došlo k jejich narušení a následně během startu ještě na startovací dráze k odtržení motoru číslo 1.

Jelikož letoun už nebylo možné v dané fázi startu zastavit, osádka pokračovala ve startu a vzlétla. Levé křídlo však bylo vážně poškozeno, část elektrozařízení (včetně klíčových senzorů) v něm přestala fungovat a ztráta hydraulické kapaliny způsobila samovolné zatažení slotů. Jelikož posádka, která si patrně nebyla odtržení motoru a poškození křídla vědoma a domnívala se, že jde jen o selhání motoru, zároveň v souladu se standardními postupy v případě podobných potíží snížila rychlost letu na minimum, došlo ke ztrátě vztlaku na levém křídle a převrácení letounu, který se zřítil k zemi.

Po dílu věnovaly nehodě dokumentární seriály Letecké katastrofy a Vteřiny před katastrofou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]