Let American Airlines 191

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Let American Airlines 191
Místo nehody letu 191
Místo nehody letu 191
Nehoda
Datum 25. května 1979
Hlavní příčina Oddělení motoru v důsledku nesprávné údržby, poškození hydraulické soustavy a ztráta kontroly
Místo Des Plaines, Illinois (poblíž O'Hare International Airport)
Počátek letu O'Hare International Airport
Cíl letu Los Angeles International Airport
Letoun
Model McDonnell Douglas DC-10-10
Dopravce American Airlines
Registrace N110AA
Následky
Cestující 258
Posádka 13
Zraněných 6 (na zemi)
Mrtvých 273 (všichni na palubě, 2 na zemi)
Letoun Zničen

Let American Airlines 191 byl pravidelný let spojující Chicago a Los Angeles. 25. května 1979 stroj DC-10 (reg. N110AA), který na něm létal, nezvládl startovací manévr a zřítil se. Zahynulo všech 271 osob na palubě a další dvě osoby na zemi. Jde o nejsmrtonosnější nehodu v historii letectví na území USA a druhou nejsmrtonosnější nehodu v historii DC-10.

Vyšetřování prokázalo, že prvotní příčinou problémů letounu byla chyba údržby, která kvůli úspoře času používala výrobcem neschválený postup výměny motorů, který příliš namáhal některé součástky ukotvení motoru. V důsledku toho došlo k jejich narušení a následně během startu ještě na startovací dráze k odtržení motoru číslo 1.

Jelikož letoun už nebylo možné v dané fázi startu zastavit, posádka pokračovala ve startu a vzlétla. Levé křídlo však bylo vážně poškozeno, část elektrozařízení (včetně klíčových senzorů) v něm přestala fungovat a ztráta hydraulické kapaliny způsobila samovolné zatažení slotů. Jelikož posádka, která si patrně nebyla odtržení motoru a poškození křídla vědoma a domnívala se, že jde jen o selhání motoru, zároveň v souladu se standardními postupy v případě podobných potíží snížila rychlost letu na minimum, došlo ke ztrátě vztlaku na levém křídle a převrácení letounu, který se zřítil k zemi.

Po dílu věnovaly nehodě dokumentární seriály Letecké katastrofy a Vteřiny před katastrofou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]