Les dames du Bois de Boulogne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Les dames du Bois de Boulogne
Původní název Les dames du Bois de Boulogne
Země Francie
Jazyk francouzština
Délka 84 minut
Žánry drama, romantický
Námět Denis Diderot
Scénář Robert Bresson
Jean Cocteau
Režie Robert Bresson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Paul Bernard
María Casares
Elina Labourdette
Lucienne Bogaert
Jean Marchat
Produkce Raoul Ploquin
Hudba Jean-Jacques Grünenwald
Kamera Philippe Agostini
Kostýmy Grès
Střih Jean Feyte
Výroba a distribuce
Premiéra 21. září 1945
Distribuce Les Films Raoul Ploquin
Les dames du Bois de Boulogne na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Les dames du Bois de Boulogne jsou druhým celovečerním filmem slavného francouzského režiséra Roberta Bressona. Jedná se o zmodernizovanou adaptaci jedné z epizod románu Denise Diderota Jakub Fatalista. Na scénáři se podílel i Jean Cocteau a snímek nese všechny rysy nezaměnitelného Bressonova režijního rukopisu - odstranění všech vedlejších postav i rušivých prvků, výrazná psychologizace i až naturalistické scény. Tematicky se film zdánlivě vymyká obvyklé Bressonově tvorbě - tématům víry, avšak i tento světský příběh lásky, vášně a starých pout zaujímá pevné místo ve filmografii Roberta Bressona.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hélène (Maria Casares) se dozví až od svého známého, že k ní její milenec, markýz Jean (Paul Bernard), již necítí to, co dříve. Zdánlivě se s Jeanem rozejde v dobrém, ve skutečnosti však nemyslí na nic jiného než na pomstu.

V jedné taneční revue objeví mladou ženu Agnès (Elina Labourdette), která dokáže svým půvabem okouzlit takřka všechny muže. Hélène pojme zlomyslný plán: využije dívku k tomu, aby učarovala Jeanovi, což by způsobilo největší radost právě Hélène.

Jean se s Agnès seznámí a opravdu se do ní ihned zamiluje, jenomže Agnès by už ráda začala nový život, v němž by pokud možno nefigurovali žádní muži. Jean se však nevzdává a nakonec Agnès získá, nevěda o její minulosti. Hélène škodolibě sdělí Jeanovi vše o Agnèsině minulém povolání až na Jeanově svatbě. Agnès trpí srdeční slabostí a snímek končí v okamžiku, kdy Agnès umírá v Jeanově náručí.

V hlavních rolích[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]