Ledový hotel (Jukkasjärvi)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ledový hotel v Jukkasjärvi
Základní informace
Výstavba1989
Poloha
AdresaKiruna Municipality, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hotelový bar

Ledový hotel se nachází v malé švédské vesnici Jukkasjärvi nedaleko města Kiruna. Jedná se o jedinečný umělecký projekt, během něhož byl vyprojektován a postaven hotel. Hlavním stavebním materiálem jsou ledové kvádry vyřezané z řeky Torne. Následně umělci z celého světa vytvářejí jedinečné interiéry hotelových pokojů. Icehotel dříve každé jaro kompletně roztál a zpravidla v listopadu se celý proces výstavby opakoval.[1] Nyní jsou již ledové pokoje udržovány po celý rok.

Je nejstarším ledovým hotelem na světě, byl založen v roce 1990. Na stavbu se spotřebuje pět tisíc tun ledu, hotel má celkovou plochu 6 000 m², vnitřní teplota se pohybuje kolem –7 °C. Uvnitř se nachází okolo šedesáti pokojů, kde se spí na ledových postelích potažených sobími kožešinami, kaple určená pro svatby a křtiny a bar, kde se nápoje podávají v nádobách vyrobených z ledu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TIME, Right Place Right. Icehotel - JOURNAL - Right Place Right Time. www.rightplacerighttime.cz [online]. [cit. 2016-12-08]. Dostupné online. 
  2. Úžasný nocleh za polárním kruhem. Jak se spí v 5 000 tunách ledu. Cestování iDnes [online]. [cit. 2016-12-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]