Přeskočit na obsah

Lavička Alice Habsburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ławeczka Alicji Habsburg w Żywcu
Popis
Materiálbronz
Umístění
StátPolskoPolsko Polsko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ławeczka Alicji Habsburg w Żywcu, česky lze přeložit jako Lavička Alice Habsburg v Żyweci, je bronzová lavička a plastika/pomník v městském parku Park zamkowy w Żywcu (hradní park Żywiec) ve čtvrti Śródmieście města Żywiec v okrese Żywiec v jižním Polsku. Geograficky se také nachází v kotlině Kotlina Żywiecka ve Slezském vojvodství.[1][2][3]

Historie a popis díla

[editovat | editovat zdroj]

Populární dílo, které bylo odhaleno v únoru 2012, vytvořil sochař Bronisław Krzysztof. Na lavičce je zobrazena oblečená sedící žena v životní velikosti - švédská aristokratka Alicja Elżbieta Habsburg z Ankarcronu (1889–1985), která byla morganatická manželka Karla Olbrachta Habsburského a také matka kněžny Marie Krystyny Habsburské. Alicja Habsburská žila v Żywci v letech 1920 až 1945 a za druhé světové války byla příslušnicí Armii Krajowé. Po druhé světové byla nucena emigrovat do Švédska. Její postava drží v levé ruce kapesník s habsburským erbem. Plastika je umístěna pobliž bývalého místa pobytu Marie Krystyny Habsburské, která zde žila do roku 2012.[1][2][3]

Další informace

[editovat | editovat zdroj]

Plastika je celoročně volně přístupná.

  1. a b Ławeczka Alicji Habsburg w Żywcu. www.polskieszlaki.pl [online]. 2016-09-29 [cit. 2023-10-31]. Dostupné online. (polsky) 
  2. a b W Żywcu można przysiąść na ławeczce obok Alicji Habsburg. dzieje.pl [online]. [cit. 2023-10-31]. Dostupné online. (polsky) 
  3. a b Ławeczka Alicji Habsburg w Żywcu - Odkrywcza Turystyka. odtur.pl [online]. [cit. 2023-10-31]. Dostupné online. (polsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]