Large Synoptic Survey Telescope

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Large Synoptic Survey Telescope
Large Synoptic Survey Telescope 3 4 render 2013.png
Místo Region Coquimbo
Oblast Cerro Pachón
Stát Chile
Souřadnice
Průměr 8,4 m
Webová stránka http://www.lsst.org/
Commons Large Synoptic Survey Telescope
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Schéma LSST

Large Synoptic Survey Telescope (LSST, česky Velký celooblohový dalekohled) je právě probíhající vědecký projekt, jehož realizaci zajišťuje početná mezinárodní spolupráce.

Výsledkem tohoto úsilí bude největší dalekohled na světě schopný pořídit celooblohovou přehlídku.

Projekt[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o teleskop nacházející se na hoře El Peñón v Chile, jen kousek od dalších mezinárodních observatoří Gemini South a SOAR. Tvoří jej soustava tří zrcadel schopná zachytit prostřednictvím CCD kamery obraz oblohy.

Podle existujících plánů tato kamera během jediného dne vyprodukuje okolo 30 TB dat. Využívat jej bude hned několik mezinárodních týmů, jejichž členové se podílejí i na přípravě celého projektu. Za deset let plánované činnosti posbírá dostatek dat na vytvoření "filmu vesmíru", který plánuje zpřístupnit společnost Google v podobě 3D mapy nám známého kosmu. Objemnost a kvalita dat zároveň vyžaduje inovativní přístup k jejich vyhodnocování a uskladnění, přičemž řešení tohoto problému nebylo jednoduché. V průběhu svého fungování pořídí plošný záběr oblohy až 400x. Financování projektu je zajištěno z velké části americkými prostředky, část bude hrazena ze soukromých zdrojů. Cílem projektu je mimo jiné zkoumání menších těles sluneční soustavy, proměření blízkých galaxií, zjišťování dalších údajů o temné hmotě a temné energii.

Na projektu se mimo jiné podílí i vědečtí pracovníci z Fyzikálního ústavu AV ČR

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]