Laniakea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Laniakea je nadkupa galaxií, která je domovem Mléčné dráhy, Sluneční soustavy a Země. Patří mezi největší struktury ve známém vesmíru.[1] Definoval ji v roce 2014 tým astronoma Brenta Tullyho z Havajské univerzity v Honolulu, který při tom využil databázi vzdálenosti a pohybů více než 8 000 galaxií Cosmicflows-2. Tým využil pozorované rychlosti pohybu jednotlivých galaxií a odečetl od nich odhadnutou průměrnou rychlost rozpínání vesmíru. Zbylá rychlost potom vyjadřovala působení gravitační síly na galaxie. Tully a jeho tým tyto hodnoty přepočítali do trojrozměrného modelu hlubokého vesmíru s vyjádřením hustotou galaxií a jejich pohybem. Název pochází z havajštiny a znamená "nezměrná nebesa."

Místní nadkupa galaxií je podle tohoto modelu pouze výběžkem Laniakey. Laniakea měří napříč 520 milionů světelných let a obsahuje hmotu odpovídající 100 milionům miliard Sluncí. Zahrnuje přibližně 100 tisíc galaxií, z nichž prakticky všechny plynou k jedné oblasti, která má v této části vesmíru největší gravitační přitažlivost - k Velkému atraktoru, který leží ve směru souhvězdí Kentaura a Hydry.

Reference

  1. VAŠÍČEK, Petr (Ereb). Astronomové objevili masivní strukturu ve vesmíru. cdr.cz [online]. 9. 9. 2014. Dostupné online. ISSN 1213-2225. 

Externí odkazy