Přeskočit na obsah

Langkofel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Langkofel

Vrchol3181 m n. m.
Prominence1 124 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
PohoříAlpy / Dolomity
Souřadnice
Langkofel
Langkofel
Prvovýstup13. srpna 1869 Paul Grohmann,
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Langkofel, italsky Sassolungo, je hlavním vrcholem horské skupiny Langkofel v Dolomitech v údolí Val Gardena. Jméno Sassolungo znamená Dlouhý kámen či skála. Jeho nadmořská výška je 3181 m.

Hřeben Langkofelu se rozkládá na území v délce jednoho kilometru ve směru SZ-JV. Normální výstupová trasa vede přes jihozápadní stěnu a je extrémně dlouhá. První výstup provedl 13. srpna 1869 Paul Grohmann (1838-1908).

Ze sedla Passo Sella (2180 m n. m.) vede lanovka s gondolami pro stojící osobu z roku 1960 k horské chatě Rifugio Toni Demetz umístěné ve štěrbině Langkofelscharte. Na vrcholy Langkofelu a Fünffingerspitze vedou odtud zajištěné cesty - ferraty a vrcholy jsou tak dostupné i pro dobře vybavené turisty.

Túra okolo Sassolungo poskytuje úžasné výhledy na horské skupiny Sella, Marmolada a Alpe di Siusi.

V zimě je chata i lanovka uzavřena, protože sjezdovky vedoucí od chaty není možné upravit rolbou. Lyžování si zde vyžádalo v posledních několika letech několik úmrtí.

V přírodním výklenku na východní straně masívu Sassolungo je od roku 1950 umístěna asi 3 metry vysoká dřevěná socha Madonny od sochaře Flavia Pancheriho.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]