Přeskočit na obsah

Könčhog Jönlag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Könčhog Jönlag
Narození6. září 1525
Úmrtí19. srpna 1583 (ve věku 57 let)
Povolánícommentator
RodičeGyalrik
FunkceŠamarpa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Könčhog Jönlag (15261583) byl tibetský buddhistický meditační mistr a učenec linie Kagjüpy – jedné ze čtyř hlavních škol tibetského buddhismu. Byl pátým Žamar rinpočhem.

Źamarpa Könčhog Jönlag se narodil v Gandänu Kongsaru, skromném obchodním místě v jižním Tibetu, severně od indické hranice. Když byl osmý karmapa Mikjö Dordže v Cchari v Kongpu, sousední provincii Gandän Kongsaru, setkal se tam s dvouletým žamarpou. Pátý žamarpa obdržel při ceremonii přijetí útočiště jméno Könčhog Jönlag a svou červenou korunu. Zůstal u karmapy až do dvanácti let a přijal od něj zasvěcení Šesti nauk Náropy, Velké pečeti a mnoha jiných nauk linie Kagjü.

Osmý Karmapa měl dva výtečné žáky v Cchukla Thöngwa: Žamara rinpočheho a druhého Pawo rinpočheho. Žamarpa neúnavně realizoval každou cestu, která může vést k hlubšímu pochopení dharmy. Byl oslnivým žákem, který šířil dharmu na základě střídání velkých cyklů aktivity, učení a meditace. Když osmý karmapa opustil své tělo, zanechal po sobě dopis s přesnou předpovědí oznamující místo svého příštího znovuzrození, čímž usnadnil obtížný úkol s identifikací své deváté inkarnace. Pátý žamarpa se stal hlavním učitelem devátého Karmapy Wangčhuga Dordžeho. Během svého života napsal Könčhog Jönlag sedm známých textů o meditační praxi.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Lineage of Shamarpas – Red Hat Lama of Tibet, webové stránky karmapa.org
  • Tým překladatelů KIBI (Karmapův mezinárodní buddhistický institut), Držitelé linie tradice Karma-kagjü, historické pozadí, časopis Buddhismus Dnes číslo 2, 2000

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Seznam žamarpů
Předchůdce:
Čhökji Dagpa Ješe Pal Zangpo
15261583
Könčhog Jönlag
Nástupce:
Mipham Čhökji Wangčhug