Mikjö Dordže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mikjö Dordže
8th Karmapa with disciples.jpg
Narození 7. prosince 1507 nebo 1507
Kham
Úmrtí 19. září 1554 (ve věku 46 let) nebo 1554 (ve věku 46–47 let)
Dakpo
Příčina úmrtí lepra
Funkce Karmapa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mikjö Dordže (1507 - 1554) byl 8. karmapa školy Karma Kagjü a byl znám především jako autor ve všech oborech buddhistické filozofie.[1]

Narodil se v tibetské provincii Nagam Čhu ve východním Tibetu, Khamu. Podle legendy se ihned po narození posadil a pronesl: „Já jsem karmapa!“. Avšak jiné dítě z provincie Amdo o sobě také tvrdilo, že je karmapa. Spor byl vyřešen tak, že se před děti položilo mnoho předmětů, mezi kterými byly některé patřící Čhödagovi Gjamcchovi, 7. karmapovi. To dítě, které vybere předměty pařící předešlému karmapovi, je pak prohlášeno za jeho inkarnaci. Tato metoda od té doby patří ke standardním metodám, jak rozeznat převtělence. Mikjö Dordže byl schopen tyto věci vybrat, zatímco druhý kandidát nikoli.

Mikjö Dordže za svůj život napsal velmi mnoho spisů. Jako jeho předchůdci byl i on pozván ke dvoru čínského císaře. Avšak řekl, že je zbytečné tam chodit, protože císař do té doby zemře. Podle legendy tomu tak skutečně bylo. 8. karmapa dostal všechny nauky Karma Kagjü od Denmy Dubthoba Taši Paldžora, ale studoval a praktikoval také pod vedením mnoha jiných mistrů. Klíčové nauky linie Karma Kagjü předal 5. Šamarpovi Könčhogovi Jönlagovi, který se stal následujícím držitelem linie. Karmapa Mikjö Dordže zemřel ve věku 47 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Citace a reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FILIPSKÝ, Jan; LIŠČÁK, Vladimír; HEROLDOVÁ, Helena a kol. Lexikon východní moudrosti. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. S. 224. 

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • FILIPSKÝ, Jan; LIŠČÁK, Vladimír; HEROLDOVÁ, Helena a kol. Lexikon východní moudrosti. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. 
  • Tým překladatelů KIBI (Karmapův mezinárodní buddhistický institut), časopis Buddhismus Dnes číslo 2, 2000

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Seznam karmapů
Předchůdce:
Čhödag Gjamccho
15071554
Mikjö Dordže
Nástupce:
Wangčhug Dordže