Kunta Kinteho ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kunta Kinteho ostrov
River gambia galleryfull.jpg
Kunta Kinteho ostrov
Kunta Kinteho ostrov
Stát GambieGambie Gambie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kunta Kinteho ostrov
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát GambieGambie Gambie
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, vi
Odkaz 761 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2003 (27. zasedání)

Kunta Kinteho ostrov (anglicky Kunta Kinteh Island, do roku 2011 James Island) je říční ostrov v Gambii o rozloze 0,35 hektaru. Leží na dolním toku řeky Gambie nedaleko městečka Albreda. Nachází se zde zřícenina pevnosti Fort James, která byla významnou základnou otrokářů.

Ostrov objevili v roce 1455 Portugalci a nazvali ho Isla de Andrea. Pevnost zde založili roku 1561 Kuronci, po krátké nadvládě Nizozemců ji roku 1661 obsadili Angličané a nazvali Fort James podle Jakuba II. Stuarta. Díky své výhodné poloze se stal ostrov střediskem obchodu se zlatem, slonovinou a otroky, kteří byli v pevnosti vězněni.[1] Jedním z nich byl Kunta Kinte, zajatý v nedaleké vesnici Jufureh a odvezený z ostrova lodí Lord Ligonier roku 1767 do Ameriky. Osudy Kunta Kinteho a jeho potomků popsal Alex Haley v románu Kořeny, který se stal také předlohou úspěšného seriálu. Díky tomu se ostrůvek proslavil a stal se hlavní turistickou atrakcí v zemi. V roce 2003 byl spolu s dalšími otrokářskými stanicemi na řece Gambii zařazen na seznam světového dědictví.

V roce 2010 místo navštívil americký sochař Chaz Guest a navrhl, aby se Jamesův ostrov pojmenoval podle Kunta Kinteho. Gambijský prezident Yahya Jammeh souhlasil a 6. února 2011 se konal velký kulturní festival, v jehož průběhu došlo k oficiální změně názvu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]