Kulišáci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kulišáci byl komiks Jaroslava Foglara vycházející v letech 1963–1966 v časopisu ABC. Kreslil jej Jiří Krásl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ze strany autora se jednalo o "nechtěné dítě". Foglar, kterému bylo v té době znemožněno publikovat, navštívil kolem září 1962 redakci ABC a nabídl spolupráci. Šéfredaktor Toman do konce roku na zkoušku otiskl dvě krátké Foglarovy hry, a když se neobjevily žádné protesty, svěřil mu od následujícího roku hlavní komiks. Nabízené Rychlé šípy však byly politicky neprůchodné, a tak dostal autor nabídku psát příběhy jiné party dětí pod dvěma podmínkami: budou to pionýři a budou mezi nimi děvčata. Foglar zdráhavě souhlasil.

V lednu 1963 začal vycházet nový komiks o družině Míši Kulicha, nazvaný od následujícího ročníku 1963/64 Kulišáci (ABC tehdy přešlo na vydávání podle školního roku). Zpočátku byly texty pod obrázky, protože kreslíř Jiří Krásl neměl s komiksem zkušenosti, teprve po nějaké době se přesunuly do "bublin" v obrázcích. Kulišáci byli pionýrskou družinou a zároveň "raketovou posádkou", tedy čtenářským klubem ABC. Náměty reflektovaly obsah časopisu a činnost skutečných čtenářských klubů.

Asi v polovině příběhu Foglar využil existence dívčích čtenářských klubů a nechal děvčata z Kulišáků založit svůj vlastní klub. Tím se Kulišáci stali čistě chlapeckou družinou.

Kulišáci vycházeli do roku 1966, kdy autor pro zaneprázdnění ukončil spolupráci s ABC. Poslední příběh "Kulišáci hlídají cisternu" vyšel v červnovém čísle, celkem vyšlo 47 stran. Jednalo se po Rychlých šípech o druhý největší komiks Jaroslava Foglara. Některé příběhy Foglar později se souhlasem ABC přepsal pro Rychlé šípy.

Kulišáci jsou zahrnutí v souhrnném vydání Foglarových komiksů (mimo Rychlých šípů) "Svorní gambusíni a jiné příběhy".

Literatura[editovat | editovat zdroj]

TOMAN, Vlastislav. Můj život s ABC - ábíčkem. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Ostrov, 2005. ISBN 80-86289-38-9.