Kromforländer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kromfohrländer
Kromfohrländer
Kromfohrländer
Základní informace
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Tělesná charakteristika
HmotnostPes 11 kg až 16 kg, Fena 9 kg až 14kg
Výška †38 cm až 46 cm
Klasifikace a standard
Skupina FCISkupina 9 – společenská plemena.
Sekce FCISekce 10 – Kromfohrländer. Pracovní zkouška není požadována.
† výška uváděna v kohoutku

Kromfohrländer je jedno z nejmladších německých psích plemen.[zdroj?!] Jeho název je odvozen od regionu „krom Fohr“ v Severním Porýní–Vestfálsku, odkud pocházela první chovatelka plemene, Ilse Schleifenbaumová.

Srst[editovat | editovat zdroj]

Srst plemene sestává z bílého podkladu, zdobeného znaky tmavě béžové, rezavé, nebo světle až tmavě hnědé barvy.

U hladkosrsté varianty srst těsně přiléhá k tělu, je hustá a hladká, bez bradky. Je nejdelší na uších, ve spodní oblasti krku a na hrudi. Ocas je dobře osrstěn. V kohoutku a na hřbetu dosahuje srst 7–8 cm a na bocích kratší, stejně jako u varianty druhé okolo 3 cm. Správně má mít výrazné osrstění na zadní straně hrudních končetin a stehen a naopak na obličeji a na tlamě je srst krátká.

U hrubosrsté varianty je srst hustá a drsná, s bradkou. Nejhrubší je na hřbetě a na končetinách. V kohoutku a na hřbetu není delší 6,5 centimetrů, na bocích měří pouze k 3 cm. Srst na uších je odpovídající typu srsti na zbytku těla.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Přizpůsobivý, klidný a veselý společník (vhodný i do bytu), poněkud rezervovaný, ne však zlý, k cizím lidem. A v mladém věku s mírným loveckým pudem.[zdroj?!]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Plemeno bylo mezinárodně uznáno v roce 1955. Temperament zdědil po svých předcích, drsnosrstém teriérovi a velkém vendéeském grifonovi, přestože také připomíná něco mezi retrívrem a bíglem, a to jak vzhledem, tak charakterem.[zdroj?!]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]