Krodo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krodo na ilustraci ze Saské kroniky

Krodo je germánský bůh nejasné autenticity, který byl podle Chronecken der Sassen Corda Boteho z roku 1492 ctěn předkřesťanskými Sasy.

Boteho kronika Kroda ztotožňuje se Saturnem a zobrazuje jej na ilustraci jako muže opásaného lněnou zástěrou bosýma nohama stojícím na rybě, v levé ruce držícího kolo a v pravé vědro s květinami. Chrám tohoto božstva měl ležet na dolnosaském hradu Harzburg a jeho modla zničena roku 780 Karlem Velikým. Později se však lidé k jeho uctívání údajně vrátili a zanechali toho až roku 1150.[1]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Krodo ve Wikimedia Commons

Krodo je považován za Boteho literární fikci. Je po něm pojmenován Krodoaltar v Goslarské katedrále, několik ulic a veřejných institucí v městě Bad Harzburg a na hradě Harzburg byla v roce 2007 vztyčena jeho socha.

Jacob Grimm považoval postavu Kroda za slovansko-germánskou a za její germánské jméno považoval Hruodo. Stejně jako později Karel Jaromír Erben jej spojil s Krtem a Sytivratem z falšovaných glos v Mater Verborum.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Karel Jaromír Erben. Bájeslovná hesla z Riegrova slovníku naučného. In: Karel Jaromír Erben. Slovanské bájesloví. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2009. ISBN 978-80-87112-25-0. S. 113.
  2. GRIMM, Jacob. Teutonic Mythology. Cambridge: Cambridge University Press, 2012. ISBN 9781108047074. S. 248.