Krajina přílivu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krajina přílivu
Původní název Tideland
Země Kanada
Spojené království
Délka 120 min
Žánry fantasy film
filmové drama
Scénář Tony Grisoni
Terry Gilliam
Režie Terry Gilliam
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jodelle Ferland
Brendan Fletcher
Janet McTeer
Jennifer Tillyová
Jeff Bridges
Produkce Jeremy Thomas
Hudba Jeff Danna
Kamera Nicola Pecorini
Střih Lesley Walker
Výroba a distribuce
Premiéra 2005
Distribuce Officine UBU
Krajina přílivu na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krajina přílivu (Tideland) je film režiséra Terryho Gilliama z roku 2005. Scénář napsali na motivy novely Tideland Mitche Cullina Terry Gilliam a Tony Grisoni. Film byl natáčen v britsko-kanadské koprodukci v kanadské provincii Saskatchewan.

Film sleduje svět pohledem desetileté dívky Jelizy-Rose (Jodelle Ferland), která přežívá na starém opuštěném statku, v krajině, v níž, jak se zdá, nežijí žádní normální lidé. Dívenka odsud uniká do světa své fantazie. Film je (i ve srovnání s ostatními Gilliamovými díly) velice morbidní, bizarní a současně poetický.

Setkal se s rozpornými reakcemi u kritiky i u diváků. Alena Prokopová snímek hodnotí jako „nekompromisně uzavřený všem ‚vnějším‘ kompromisům.“ Pro Věru Šmejkalovou je film „moderní Alenka v říši divů, jejíž inspirací se Gilliam rozhodně netají, psychotické leporelo, natočené jako pocta surrealismu.“ Podle Michala Michaloviče Gilliam „vsadil na prehnanú snahu o efekt, lacnú poburujúcu dráždivosť, ktorá však nie je ani poburujúca, ani dráždivá, len lacná.“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]