Komunální volby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Komunální volby jsou volby zástupců do menších a malých celků územní samosprávy, tedy do zastupitelstev obcí, měst či městských obvodů v případě měst velkých. Představují uplatnění principu zastupitelské demokracie na nejnižší územně samosprávní úrovni.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

V České republice se komunální volby konají pravidelně vždy jednou za čtyři roky. Nepravidelně se konají pouze v případě, že počet členů obecního či městského zastupitelstva klesne pod předepsaný počet. Komunální volby se konají ve všech obcích, přičemž v Praze, Brně, Liberci, Pardubicích, Plzni, Ostravě, Opavě a Ústí nad Labem také v jejich městských částech nebo obvodech.

Stejně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je možné jednoduše zvolit jedno politické uskupení a rozdělit preferenční hlasy, ty lze ale na rozdíl od voleb do Parlamentu rozdělit i mezi kandidáty napříč stranami (udělit lze ale jen takový počet hlasů, který odpovídá počtu křesel v zastupitelstvu obce). To umožňuje absence jednotlivých hlasovacích lístků, které v komunálních volbách zastupuje volební arch se všemi kandidujícími subjekty. Na rozdíl od parlamentních voleb nelze volit na takzvaný volební průkaz, tedy mimo místo svého trvalého bydliště.[1]

Volit může občan České republiky, popřípadě cizinec s povolením k trvalému pobytu. To by se ale mohlo podle ministerstva vnitra změnit. Volit, kandidovat a být členem volební komise v komunálních volbách by mohl být v budoucnu i občan členské země Evropské unie s přechodným bydlištěm v České republice. [2]

Voleb se mohou zúčastnit registrované politické strany a jejich koalice. Popřípadě i nezávislí kandidáti a jejich sdružení, v těchto případech musejí subjekty doložit petici s daným počtem podpisů obyvatelů obce, který přesně stanovuje zákon č. 491/2001 Sb., na rozdíl od politických stran a hnutí se ale nemusejí registrovat na ministerstvu vnitra. [3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  1. INFO@AION.CZ, AION CS -. 491/2001 Sb. Zákon o volbách do zastupitelstev obcí. Zákony pro lidi [online]. [cit. 2018-07-09]. Dostupné online. (česky) 
  2. Kdo smí a nesmí volit v komunálních volbách? Vnitro jde proti parlamentu - Info.cz. Info.cz. Dostupné online [cit. 2018-07-09]. (česky) 
  3. Kandidatura volební strany typu nezávislý kandidát a sdružení nezávislých kandidátů ve volbách do zastupitelstev obcí - Ministerstvo vnitra České republiky. www.mvcr.cz [online]. [cit. 2018-07-09]. Dostupné online. (česky)