Kolorismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kolorismus (anglicky: colorism) je forma diskriminace, kdy jsou lidé posuzováni na základě barvy kůže. Kolorismus často proniká do ekonomické sféry kvůli rozdílným pracovním příležitostem; lze ho nalézt po celém světě a ve všech hisotrických obdobích. Termín je obecně používán pro jev, kdy dochází k diskriminaci v rámci jedné etnické skupiny. V ČR diskriminaci na základě barvy pleti zakazuje antidiskriminační zákon.

Kolorismus obvykle upřednostňuje světlejší barvu kůže před tmavší. V USA se kromě Afroameričanů vyskytuje také u jiných skupin obyvatelstva, jako jsou Chicanos a Latinos a indických přistěhovalců.

Na rozdíl od západních zemí, kde je naopak móda opalování, v Asii (zvláště v Číně a Indii) existuje silná poptávka po prostředcích vybělujících kůži. Čínské ženy se nerady vystavují slunečním paprskům, aby jejich kůže zůstala bílá. V Indii se v současnosti zvyšuje poptávka po vybělovacích prostředcích hlavně mezi muži.[1]

Pigmentokracie je skupinová sociální hierarchie založená na kolorismu. Opět platí, že vládnoucí skupina je ta se světlejší pletí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://edition.cnn.com/2009/WORLD/asiapcf/09/09/india.skin/index.html