Kolesovský ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolesovský ostrov
Siberia KL.png
Kolesovský ostrov
Kolesovský ostrov
StátRuskoRusko Rusko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolesovský ostrov (rusky: Колесовский) je ostrov ve Východosibiřském moři. Nachází se u pobřeží v Kolymském zálivu, jižně od kanálu Konečnaja a 13 km východně od ústí řeky Indigirky.

Ostrov je 3 km dlouhý a pouze 0,7 km široký, nachází se 4 km severozápadně od Kolesovskoje Otmely, velmi blízko pobřežního mysu.[1]

Kolymský záliv, kde ostrov leží, je pustým místem a v průběhu dlouhých zim zamrzá do hloubky několika metrů až na na 250 dnů v roce. Led roztaje až v průběhu června a v říjnu se zase rychle vrací. Okolí Kolesovského ostrova ožívá v krátkém létě, kdy se v okolních vodách provádí komerční rybolov.

Administrativně Kolesovský ostrov patří k republice Sacha, která je součástí Ruské federace. Své jméno ostrov dostal po kolymském úředníkovi Michailu Kolesovi.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kolesovsky Island na anglické Wikipedii.

  1. Топографическая карта Украины, России, Беларуси 70.90,152.086. maps.vlasenko.net [online]. [cit. 2020-11-15]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Полярная Почта • Просмотр темы - Попов С.В. Морские имена Якутии. www.polarpost.ru [online]. Polarpost [cit. 2020-11-14]. Dostupné online. (rusky)