Kniha přežití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kniha přežití
Původní názevThe Book of Eli
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka117:35
ScénářGary Whitta
RežieBratři Hughesovi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDenzel Washington
Gary Oldman
Mila Kunis
Ray Stevenson
Jennifer Beals
Tom Waits
ProdukceJoel Silver
Susan Downey
Andrew Kosove
Broderick Johnson
Denzel Washington
HudbaAtticus Ross
Claudia Sarne
Leopold Ross
KameraDon Burgess
StřihCindy Mollo
Výroba a distribuce
Premiéra15. ledna 2010
Produkční společnostiSilver Pictures
Alcon Entertainment
DistribuceWarner Bros. Pictures (USA)
Summit Entertainment
Rozpočet80 000 000 $
Kniha přežití na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kniha přežití (v anglickém originále The Book of Eli) je postapokalyptický sci-fi film z roku 2010. Film režírovali Albert Hughes a Allen Hughes. Hlavní roli zde ztvárnil Denzel Washington. Film se odehrává v roce 2044[1].

Děj[editovat | editovat zdroj]

Konkrétním místem děje je Amerika, přibližně třicet let po třetí světové válce. Země je sežehlá a vyprahlá, města jsou opuštěná. Civilizace téměř zanikla, zbyla jen hrstka lidí. Na světě neplatí zákony, lidé se zabíjejí kvůli trošce vody, soustu jídla či šamponu.

Na zemi vládnou zbraněmi gangy, které přepadávají a okrádají přeživší. Despotický šéf jednoho takového gangu pátrá po knize, která má podle pověsti velikou moc. Věří, že s její pomocí bude vládnout všemu a všem. Těsně po válce všechny exempláře knihy – až na jeden – byly spáleny, protože lidé věřili, že právě ona byla příčinou války.

Poslední exemplář oné knihy má u sebe poutník Eli, který na sebe přijal úkol přinést ji na Západ. Ačkoli ji nakonec despotický šéf gangu získal, nebyla mu k ničemu, protože byla napsána Braillovým písmem, které neovládal. Poutník Eli toto písmo znal a za třicet let putování se celou knihu naučil nazpaměť. A tak, když se dostal na Západ, do cíle svého putování, jímž byl "archiv civilizace" na Alcatrazu, byl schopen celou knihu – Bibli krále Jakuba (The King James Bible) slovo od slova nadiktovat a svůj úkol dokončit. Poté na místě skonal. Díky němu však byla Bible znovu vytištěna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]