Klu-ski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled shora
Pohled zdola

Klu-ski (též kluski) jsou násady na boty ve tvaru nízkých vaniček, vyrobené z vysoce houževnatého materiálu, vyvinutého speciálně pro výrobky namáhané hluboko pod bodem mrazu. Jsou určeny ke sportovnímu vyžití a rekreaci na tvrdém uježděném povrchu, stačí malé množství sněhu na tvrdém podkladu. K botě se připínají napevno vázáním, které se připíná na běžnou obuv.

Někdy se název počešťuje na kluzky, avšak tímto slovem se označují spíše krátké dětské plastové lyže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klu-ski byly vystavovány jako novinka na výstavě Sport-Prague 1999 a na trh byly uvedeny v listopadu 1999.[zdroj?] Autorem designu je Ing.Vratislav Žák.[zdroj?] Výrobku bylo uděleno Zvláštní uznání poroty v národní designérské soutěži "Vynikající výrobek roku 2000", kterou vypisuje Design centrum České republiky.[zdroj?] V českých půjčovnách se začaly klu-ski objevovat v roce 2000.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na kluzkách se dá, podobně jako na lyžích nebo snowboardu, jezdit na upravených svazích, na sjezdovkách a ve skiareálech. Pro zvládnutí rychlé jízdy z kopce je přitom zapotřebí několik hodin či dní tréninku. Bez potřebných zkušeností totiž hrozí vysoké riziko častých pádů, respektive následných modřin a odřenin. Trénink by přitom neměli opomenout ani zkušení lyžaři a znalci jiných zimních sportů, klusking (jízda na kluzkách) se stylem ovládání poměrně dost liší. Oproti lyžím jsou klu-ski podstatně méně stabilní, nezbytné pro návyk jízdy na kluzkách je zvyknout si na absenci ostrých hran a s tím související styl zatáčení a brždění. Klasické smýkané oblouky nebo carving provozované na lyžích nejsou na kluzkách proveditelné, svah se sjíždí povětšinou rovně dolů, tzv. „šusem“.

Při jízdě z kopce po středně prudké sjezdovce je vhodné mít předsunutou jednu nohu dopředu a zadní nohou rýt patou do sněhu kvůli brzdění, posléze úlohu obou nohou prohazovat v úzkých obloucích, ve kterých je logické použít předsunutou nohu jako vnitřní v oblouku. Na prudších případně namrzlejších svazích je vhodné rýt i přední nohou. Úzké přímé oblouky na rozdíl od lyžařských širokých umožňují menší zábor místa na sjezdovce, který lze využít ke spolujízdě s ostatními kluskery držícími se za ruce. Na přeplněných českých sjezdovkách to kluskeři považují za výhodu. Díky nižší možné dosažitelné rychlosti nejsou pády tak vážné jako na lyžích a obvykle se dají očekávat. Hůlky se obvykle nepoužívají, volné ruce jsou důležité při pádu. Na přemrzlém sněhu se stabilita získává velmi těžko, v čerstvém nebo rozbředlém je jízda jednodušší, ale pokud je rozbředlý příliš v kombinaci s mírným svahem, tak se kluski boří.

Kluski mohou také sloužit ke zpestření zimní pěší turistiky. Protože jsou skladné a poměrně lehké, dají se vzít s sebou na túru do batohu a nasadit je až na vhodném terénu. Pro cestu do kopce jsou nepoužitelné, na upravených cestách se s nimi lze po rovině pohybovat podobně jako na bruslích. Při jízdě z kopce na turistických trasách je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke srážce s jinými lidmi nebo s přehlédnutou neživou překážkou. S kluskami může turista využít na své trase standardních lyžařských vleků. Lze je použít i ve městě na zasněžených neuklizených chodnících, případně na neposypaných silnicích s uježděným sněhem se zvýšenou opatrností.

Jak už bylo zmíněno, Kluski jsou použitelné jen na uježděném, ztvrdlém nebo rolbou upraveném sněhu. V čerstvě napadeném hlubokém sněhu mají tendenci se propadávat, neboť nerozkládají hmotnost na velkou plochu.

Výrobci a vyráběné typy[editovat | editovat zdroj]

Toto sportovní náčiní vyrábí česká společnost Vella s r. o., která se jinak specializuje především na zakázkové šití sportovního oblečení, výrobu mobilních reklamních bannerů a praporů a nástrojářské práce.

Klu-ski se vyrábí ve dvou typech a třech barevných provedeních. Jednotlivé modely se liší pouze použitým druhem vázání.

  • Klu-ski standard se upínají provlékacími řemínky se suchými zipy.
  • Klu-ski speciál oproti tomu disponují plastovými rychloupínacími přezkami, jaké se používají na freestylových snowboardech s měkkým vázáním. Díky kvalitnějšímu upínání je model speciál zhruba o 100 Kč dražší a o několik desítek gramů těžší.

Barevná provedení jsou v současnosti v prodeji tři – červená, žlutá a černá. Dříve se prodávala i tmavomodrá varianta, ta už dnes ale v nabídce Velly nefiguruje z důvodů technologické náročnosti výroby. Modré modely tím dnes získávají sběratelskou hodnotu.

Cena se pohybuje kolem 500 až 800 Kč za pár.[1][2]

Potřebné vybavení[editovat | editovat zdroj]

Pro klusking neexistuje žádné speciální oblečení, nejvhodnější je běžná lyžařská nebo snowboardová výstroj. Důležité (zvláště pro jízdu na sjezdovce) je ale kvalitní obutí, které by mělo chránit nohu před vlhkem a studeným vzduchem. Na to jsou ideální kotníkové trekkingové nebo outdoorové boty.

Stejně jako u ostatních sportů provozovaných na sjezdovce jsou vhodné ochranné pomůcky ve formě přileb, chráničů páteře a vyztužených rukavic. Na kluzkách lze jezdit i se sjezdařskými hůlkami. Elitní světová špička však jezdí bez nich, protože při pádech zvyšují riziko zranění a na ovládání kluzek nemají podstatný vliv.

Disciplíny a soutěže[editovat | editovat zdroj]

Protože zatím neexistuje žádná oficiální česká ani světová kluskingová asociace, nepořádají se v kluskingu ani žádné oficiální závody. Soutěže tak probíhají nahodile, bez většího širšího povědomí uvnitř jednotlivých skupin kluskerů. Soutěží se zpravidla v disciplínách odvozených od lyžování – ve sjezdu, slalomu, kluskercrossu (obdoba skicrossu), nebo v porotou hodnocených skocích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Brzdit na minilyžích Kluski je možné jen pádem na zem, idnes.cz, 21. 2. 2001 (jhd, kt)
  2. Váháte mezi lyžemi a snowboardem? Co takhle klu-ski! Archivováno 7. 2. 2009 na Wayback Machine., tn.nova.cz, 11. 12. 2008 (rok u článku neuveden, zjištěn na http://www.press-report.cz Archivováno 25. 3. 2018 na Wayback Machine.)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]