Klimov VK-1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
VK-1
Výrobce Klimov
První rozběh 1947
Hlavní použití MiG-15bis
Iljušin Il-28.
Vyvinut z motoru Rolls-Royce Nene

Klimov VK-1 byl sovětský proudový motor, vzniklý dalším vývojem, založeném na konstrukci britského proudového leteckého motoru Rolls-Royce Nene. Koncepčně je sice shodný s původním britským vzorem (motor Nene byl v SSSR vyráběn pod označením RD-45), ale je výrazně překonstruovaný a má oproti vzoru vyšší výkony; tahem leží mezi motory Rolls-Royce Nene a Rolls-Royce Tay; motor RB.44 Tay, který také byl vyráběn v licenci americkou firmou Pratt & Whitney jako typ J48 (nezaměňovat s mnohem pozdějším dvouproudovým motorem, pohánějícím civilní dopravní letouny).

Motor VK-1 poháněl stíhací letouny MiG-15bis, MiG-17 (pozdější verze „sedmnáctek“ — MiG-17F, MiG-17PF a PFU — poháněly motory VK-1F, vybavené přídavným spalováním), či dvoumotorové bombardovací letouny Iljušin Il-28.

Jde o turbokompresorový motor jednohřídelové koncepce, s radiálním kompresorem, devíti přímoproudými spalovacími komorami a jednostupňovou axiální turbínou.

Maximální vzletový tah motoru byl 2700 kp (26,48 kN) při 11 560 ot/min. Verze VK-1F, vybavená přídavným spalováním, měla krátkodobě tah 3380 kp (33,15 kN).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]