Klášter Souvigny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klášter Souvigny
Převorství Souvigny
Převorství Souvigny
Lokalita
StátFrancieFrancie Francie
MístoSouvigny
Souřadnice
Map
Základní informace
Řádbenediktinský
Založení915-920
Mateřský klášterCluny
Odkazy
Kód památkyPA00093300
Webwww.souvigny-sanctuairedelapaix.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Souvigny (francouzsky Prieuré de Souvigny) je klášter v obci Souvigny ve francouzském departementu Allier v srdci bývalé provincie Bourbonnais. Ve středověku byl klášter jedním z pěti nejstarších dceřiných klášterů kláštera v Cluny a významným poutním místem.

K založení došlo mezi lety 915-920,[1] kdy Aymer Bourbonský věnoval klášteru v Cluny pozemek, na kterém se začalo stavět převorství. Po úmrtí dvou významných opatů Maiola a Odila, kteří byli v klášterním kostele pohřbeni, se klášter stal významným poutním místem. Hrob svatého Maiola se stal cílem mnoha nešťastníků postižených tzv. ohněm sv. Antonína.[2] Kostel zasvěcený zasvěcené sv. Petrovi a Pavlovi musel pojmout větší množství věřících a tak došlo k rozšíření dle vzoru Cluny III.

Bourbonští vévodové si zvolili převorství jako svou rodinnou nekropoli, mezi pohřbenými je Ludvík II. Bourbonský s manželkou Annou,[3] Jan I. Bourbonský, Karel I. Bourbonský s chotí Anežkou,[4] Jan II. Bourbonský, Petr II. Bourbonský s chotí Annou a dcerou Zuzanou[5] a Karel III. Bourbonský.[6]

Reference

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Klášter Souvigny na Wikimedia Commons

  1. GAUDE-FERRAGU, Murielle. D'or et de cendres: la mort et les funérailles des princes dans le royaume de France au Bas Moyen Âge. [s.l.]: Les Presses Universitaires du Septentrion, 2005. 395 s. ISBN 2-8593-9878-3. S. 36. 
  2. Zlešáková - Opatství Cluny
  3. www.culture.gouv.fr
  4. www.bildindex.de
  5. D'or et de cendres, str. 37
  6. D'or et de cendres, str. 52

Literatura

  • Léon Côte:Histoire du prieuré clunisien de Souvigny : le Saint-Denis bourbonnais. Moulins: Crépin-Leblond, 1942.