Keylogger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Keylogger (někdy také Keystroke Logger) je software, který snímá stisky jednotlivých kláves. Antivirem bývá považován za virus. V případě software se jedná o určitou formu spyware, ale existují i hardwarové keyloggery.

Keylogger neohrožuje přímo počítač, ale slouží ke zjišťování hesel jiných lidí. Některé z nich bývají v operačním systému Microsoft Windows proti svému zničení chráněny pomocí Archivace a Skrytí souborů, takže je není možné pomocí Průzkumníku najít (je nutné použít vyhledávání).[zdroj?]

Existují i takové, kterých si antivirus nevšimne a které nejdou odinstalovat (Trial verze Elite keyloggeru), takže je nutné je jednoduše smazat (ovšem ani to nemusí fungovat vždy).[zdroj?]

Jaký je původ Keyloggerů

Cookies jsou to textové soubory. Hlavní náplní cookies je ověření serveru a získávání veškerých informací o uživateli.

Adware tento typ keyloggerů způsobuje, že se samovolně otevírají veškerá okna prohlížeče, které obsahují reklamu

Phishers je to spyware, který se snaží donutit uživatele k zaslání osobních dat např. pin kódu bankovní karet, dále veškerá přístupová jména a hesla které máme.

Keyloggers programy, které sledují veškerou činnosti uživatele napadeného počítače.

Browser Hijackers mění nastavení internetového prohlížeče.

Softwarový keylogger ( může to být spam či trojský kůň atd.) Jde o keylogger, který pomocí systému a odchytávání veškerých systémových zpráv zaznamená všechny stisknuté klávesy, tak aby je potom mohl odeslat svému autorovi.

Hardwarový keylogger Tento druh keyloggeru je malé zařízení, které se připojuje mezi počítačem a klávesnicí. Hardwarový keylogger je sestaven ze sedmi součástek. Běžný uživatel tento keylogger jen tak lehce neodhalí.

Hardwarový keylogger se dále rozděluje na další části:

PS2 keylooger - tento keylogger, už nepatří mezi moc používané a to proto, protože většina dnešních klávesnic, už používá USB port.

USB keylooger - patří mezi nejpoužívanější keylogger.