Kartotéka čarodějnic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kartotéka čarodějnic (v originále Hexenkartothek) byl projekt doby nacismu, jehož cílem byl výzkum pronásledování čarodějnic. Jeho iniciátorem byl Heinrich Himmler, pro něhož to bylo oblíbené téma, pravděpodobně proto, že v jeho rodině kolovalo tvrzení, že některá z jeho předků byla upálena jako čarodějnice.[1][2] Dalším důvodem (důvody nejsou zcela jasné) projektu mohla být snaha nalézt v záznamech stopy po germánském pohanském náboženství a možnost využít získaný materiál v propagandě proti katolické církvi

V průběhu projektu bylo sesbíráno velké množství materiálu, skutečně přínosné vědecké výsledky však projekt neměl, zajímavá je pouze statistika obětí čarodějnických procesů.

Určitý význam má rovněž skutečnost, že díky projektu zůstaly zachovány informace převzaté z pramenů, jež se mezitím ztratily.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HONZÍK, Miroslav. Za Heydrichem otazník. Praha: Práce, 1989. ISBN 80-208-0768-3. S. 83. (česky) 
  2. Kloth, Hans Michael: Wo die Raben kreisen - Der Spiegel

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LESZCZYNSKA, Katarzyna. Hexen und Germanen; Das Interesse des Nationalsozialismus an der Geschichte der Hexenverfolgung. Bielefeld: transcript, 2009. 396 s. ISBN 978-3-8376-1169-4. (německy) 
  • Himmlers Hexenkartothek: das Interesse des Nationalsozialismus an der Hexenverfolgung. Příprava vydání Sönke Lorenz, Dieter R. Bauer, Wolfgan Behringer. [s.l.]: Verlag für Regionalgeschichte, 2000. 197 s. ISBN 978-3-8953-4313-1. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]