Karol Beyer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol Beyer
Beyer-Portret-cropped.jpg
Narození 10. února 1818
Varšava
Úmrtí 8. listopadu 1877 (ve věku 59 let)
Varšava
Místo pohřbení Protestantský hřbitov ve Varšavě
Alma mater Warsaw Lyceum
Rodiče Henryka Beyer
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Karol Beyer (uprostřed)

Karol Adolf Beyer (10. února 1818, Varšava8. listopadu 1877, tamtéž) byl polský numismatik, daguerrotypista, fotograf, nazývaný „otcem polské fotografie“.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl synem malířky Henryky Beyerové z Minterówu. Nějaký čas pracoval u svého strýce Karola Mintera ve slévárně, později v roce 1844 se v Paříži učil umění fotografie.

V roce 1844 založil ve Varšavě první továrnu na daguerrotypie, která se později změnila ve fotoateliér (otevřen roku 1872). Závod byl zpočátku na Senátorské ulici, později se přestěhoval do ulice Warecké a nakonec v roce 1857 na předměstí Krakova.

Asi v polovině devatenáctého století pořídil sérii fotografií polských měst, které se staly časem „k nezaplacení“, a jsou někdy i jediným historickým důkazem o jejich životě a vzhledu, včetně Varšavy, Krakova, Częstochowé, Gdaňsku, Malborku a Lodži. Beyer pořizoval též fotografické portréty a vzhledem k prakticky neexistující konkurenci, mu přinášely značný příjem.

Vychoval mnoho pozdějších fotografů. Jeden z více známějších jeho žáků, byl jeho synovec Teofil Boretti, slavný varšavský portrétista působící v druhé polovině devatenáctého a na počátku dvacátého století.

V roce 1870 otevřel první světlotiskovou tiskárnu ve Varšavě, ale následující rok ji zavřel.

Byl fascinován numismatikou a archeologií, byl majitelem cenné sbírky mincí a autorem řady publikací. V roce 1856 během společenského setkání v domě původně obývaném Anthonym Magierem v Pivní ulici ve Varšavě, byla na jeho popud založena Varšavská numismatická společnosti.

Byl pohřben na varšavském evangelickém hřbitově (kvadrant E, řada 3, č. 13).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jadwiga i Eugeniusz Szulcowie, Cmentarz ewangelicko-reformowany w Warszawie, Warszawa 1989
  • Dobrosław Kobielski, Warszawa na fotografiach z XIX wieku, KAW, Warszawa, 1982

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]