Karel Mareš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o českém herci, hudebním skladateli a režisérovi. O brigádním generálovi a vojenském pilotovi pojednává článek Karel Mareš (vojenský letec).

Karel Mareš (2. srpna 1927 Mladá Boleslav14. listopadu 2011 Praha) byl český hudební skladatel, hudební aranžér, scenárista, divadelní a televizní režisér, klavírista, korepetitor, písňový textař, příležitostný herec, divadelní organizátor a manažer. Jeho jméno je spojeno s uměleckým počátky celé řady známých uměleckých souborů i jednotlivců, mimo jiné např. se skupinou Olympic, dále pak s Divadlem Semafor, Evou Olmerovou, Yvonne Přenosilovou či Karlem Gottem a mnoha dalšími hvězdami z někdejšího Semaforu. Jednalo se tehdy o nenápadného mladého muže stojícího v pozadí, jenž měl, podobně jako autorská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, značný vliv na celkový vývoj československé populární hudby první polovině 60. let 20. století.

Jednalo se o známého a úspěšného autora filmové, televizní a scénické hudby. Hudbu složil asi ke 40 českým filmům a v několika českých hraných filmech si zahrál i drobné či epizodní herecké role. Za svůj život složil zhruba 300 písní, některé z nich jsou velmi známé dodnes.

Zemřel 14. listopadu 2011.[1]

Nejznámější hity, výběr[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Zemřel autor Olivera Twista. MF DNES. 2011, roč. 22, čís. 15. listopadu, s. 9B. ISSN 1210-1168.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]