Přeskočit na obsah

Kalvárie (Považská Bystrica)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kalvárie Považská Bystrica

Považskobystrická kalvárie je soubor 14 samostatných sakrálních staveb, z toho třinácti kaplí, představujících výjevy z ukřižování Ježíše a sousoší ukřižování umístěných na kopci zvaném Kamenec v Považské Bystrici. Komplex byl vybudován v letech 18051807 v klasicistním stylu. 7. listopadu 1963 byl soubor 14 staveb zapsán na ústřední seznam kulturních památek.[1] Dnes je kalvárie národní kulturní památkou.

Výstavba a rekonstrukce

[editovat | editovat zdroj]

Výstavba začala v roce 1805. Duchovním ve městě byl v té době farář Jozef Bobossék (Bobošík). Ke stavbě a udržování se zavázala obec Považská Bystrica smlouvou dne 8. června 1807. Za město ji podepsal rychtář Tomáš Lovíšek. Areál kalvárie byl dvakrát rekonstruován. Poprvé v 2. polovině 19. století, poslední zásah pochází z roku 1937.

Stav z roku 2011

[editovat | editovat zdroj]

Současný stav je velmi špatný. Některé kaple jsou již zaniklé. Výjevy se nenacházejí ve stávajících kaplích. Hlavní kaple Máří Magdalény má rozpadlou střechu a díry ve stěnách, což způsobuje zatékání. Na místě je vidět cennou i když amatérskou snahu o záchranu. Sousoší Ukřižování se bylo v devadesátých letech restaurované a přeneseno do farního kostela Navštívení Panny Marie. V roce 2011 město Považská Bystrica spolu s místním farním úřadem ohlásilo snahu o obnovu kalvárie. Do dnešních dnů se však snahu nepodařilo naplno zrealizovat. Byly odstraněny náletové dřeviny a proveden památkový výzkum.

Stav v roce 2015

[editovat | editovat zdroj]

Po velké snaze města spolu s farností se podařilo zrekonstruovat exteriér a střechu kaple Máří Magdalény. Náletové dřeviny jakož i les byly odstraněny, aby tak v souladu s pravidly památkové ochrany takových objektů kalvárie vyzněla jako architektonická dominanta v zemi.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kalvária (Považská Bystrica) na slovenské Wikipedii.

  1. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Register nehnuteľných NKP. [1]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Kortman, B. a kolektiv: Považská Bystrica: Z dějin města, Knižné centrum Žilina 2006, st. 143

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]