Káva bez kofeinu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reklama na kávu se sníženým obsahem kofeinu, Francie, 1934

Káva bez kofeinu je káva, ze které byl odstraněn kofein, resp. jeho koncentrace snížena asi o 97 %. Doporučuje se místo klasické kávy pro kardiaky a lidi trpící hypertenzí (podobně jako melta nebo jiné kávoviny bez kofeinu). Na světové spotřebě kávy se podílí asi 10 %. K dostání je jak klasická mletá káva, tak i rozpustná. Jeden šálek (240 ml) bezkofeinové kávy obsahuje zhruba 2–12 mg kofeinu, šálek klasické kávy zhruba 100 mg a více.[1] Výrobu kávy bez kofeinu patentoval Ludwig Roselius v roce 1905.[2] Všechny známé způsoby odstraňování kofeinu různou mírou ovlivňují chuť, neboť výsledný produkt může obsahovat zbytky chemických látek použitých při dekofeinizaci a také bývají spolu s kofeinem do malé míry odstraněny žádoucí aromatické látky a oleje.[3]

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Evropský proces[editovat | editovat zdroj]

Evropský proces je nejčastější postup výroby kávy bez kofeinu. Spočívá v tom, že se ještě nepražená káva namáčí ve vodě a po rozevření zeleného zrna promývá v methylenchloridu. Ten absorbuje kofein. Nakonec se káva opět promyje ve vodě a znovu vysuší. Po tomto procesu zůstane káva aromatická a do velké míry si zachová původní chuť,[4] s drobnými náznaky chemické příchuti v chuťovém dozvuku.

Švýcarský vodní proces[editovat | editovat zdroj]

Švýcarský vodní proces se obejde bez chemické operace (extrakce kofeinu methylenchloridem), ale výsledná káva je méně aromatická a má méně výraznou chuť. Káva je kompletně vylouhována v horké vodě a páře a výluh je filtrován filtry s aktivním uhlíkem. Po odstranění kofeinu z výluhu (adsorpcí na uhlíkový filtr) se v něm kávové boby opět namáčejí a jeho nasátím opět získávají své aroma a chuť. Po usušení se kávová zrna upraží. Nevýhodou tohoto procesu je, že kromě kofeinu odstraňuje také éterické oleje a aromata a káva je tak bez vůně a chuti. Pro tento proces je vhodnější arabica než robusta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Caffeine content for coffee, tea, soda and more [online]. mayoclinic.com, 2009-10-03 [cit. 2011-05-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Jak se vyrábí káva bez kofeinu? [online]. lidovky.cz, 2007-12-01 [cit. 2011-05-16]. Dostupné online. 
  3. MARTIN, Pössl. Káva jako životní styl. Praha: Grada Publishing, 2010. Dostupné online. ISBN 978-80-247-2822-3. S. 30. 
  4. ANTOL, Marie Nadine. Confessions of a Coffee Bean: The Complete Guide to Coffee Cuisine. New York: Square One Publishers, 2002. Dostupné online. ISBN 0-7570-0020-7. S. 39. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]