Jirka Mucha (hudebník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jirka Mucha)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jirka Mucha
Narození 3. června 1977 (42 let)
Web http://jirkamucha.wix.com/jirkamucha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jirka Mucha (* 3. června 1977, Plzeň) je český multiinstrumentalista, skladatel, zpěvák. Znám především pro svou spolupráci s indickými hudebníky, filmové hudbě a také pro své výrazně melodické písně založené na vícehlasých vokálech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z hudební rodiny, jeho otec (Jiří Mucha) je blues-rockový zpěvák a kytarista. Hudbou byl doslova obklopen, avšak aktivně se hudbě začal věnovat až ve třinácti letech, kdy dostal od svého otce podomácku vyráběnou elektrickou kytaru. Věnující se melodickému rocku, s odkazem na hudbu šedesátých let a polyfonní vokály, začal již v šestnácti letech úspěšně koncertovat. Se skupinou Hind Window (název byl parafrází na otcovo skupinu The High Window) si během krátké doby získal ve svém kraji u klubového publika značný úspěch. Jirka Mucha byl již v šestnácti letech častým hostem Českého rozhlasu i komerčních rádií a jeho demosnímky vyhrávaly různé hitparády. V té době si ho také oblíbil dnes již zesnulý český populární zpěvák Petr Novák, který si Muchovo kapelu příležitostně zval jako podporu svých koncertů. Skupina ovšem rychle zanikla, neboť Jirka Mucha se začal věnovat okrajovějším a náročnějším žánrům jako je jazz, klasická hudba, ale zejména ho okouzlila hudba indická, která ho nakonec přivedla do samotné Indie. Tam započal svojí první spolupráci se známým zpěvákem Ramanem Mahadevanem a dalšími hudebníky z takzvaného Bollywoodu. Ve spolupráci s další významnou zpěvačkou Runou Rizvi složil píseň k indickému filmu Myoho. Napsal a nahrál hudbu k mezinárodnímu dokumentárnímu filmu The Lost Village a v současné době připravuje hudbu k dalším filmovým projektům. Po nějaké době působení v zahraničí se vrátil do Čech, kde natočil své první sólové album "Jinou cestou" (2012) zaměřené prioritně na české publikum. V České republice rovněž vystupuje se svojí partnerkou Janou Balejovou. Jako duet spolu získali první místo na folkové soutěži Notování a také se zúčastnili plzeňského kola Porty, kde vyhráli interpretační a autorskou soutěž. Byl také hostem, jako jediný evropský hudebník, na druhém ročníku známého hudebního festivalu "Storm Festival" v indickém státě Karnataka. Jirka Mucha se rovněž věnuje studiové práci jako zvukový mistr a producent.

Filozofie[editovat | editovat zdroj]

Indie ovlivnila Jirku Muchu nejen svou hudbou, ale i filozofií a životním postojem, jež se promítá do jeho hudby i textů. Jirka Mucha studuje tradiční učení staré Indie. Indii navštívil mnohokrát nejen jako hudebník, ale pobýval rovněž na několika posvátných místech. Je striktní vegetarián a abstinent.

Spolupráce s Ramanem Mahadevanem[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017, po devíti letech spolurpáce, vydává Mucha spolu s Ramanem Mahadevanem dva singly a videoklipy, určené pro indické publikum. První píseň zpívaná v sanskritu se jmenuje Chintamani a druhá v hindštině nese název Tu.[1] V Indii vystupují pod názvem Raman & Jirka.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAMAN & JIRKA OFFICIAL. Tu | Tu By Raman Mahadevan & Jirka Mucha | Raman Jirka | Shellee. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. Let the Melodies Flow with Raman & Jirka’s Newest Song Release | Indian Food Express. www.indianfoodexpress.in [online]. [cit. 2017-11-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]