Přeskočit na obsah

Jašmah-Adad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jašmah-Adad
Narození18. století př. n. l.
Úmrtí18. století př. n. l.
Povolánípanovník
Choťdcera Jahdun-Lima; dcera Iški-Adada Beltum
RodičeŠamši-Adad I.
PříbuzníIšme-Dagán I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jašmah-Adad byl mladší syn amoritského krále Šamši-Adada I. Jeho otec jej dosadil na trůn v Mari, které dobyl po smrti Jahdun-Lima.[1] Jašmah-Adad spravoval jihozápad Šamši-Adadova království, jeho starší bratr Išme-Dagán I. ovládal jihovýchodní území a sám Šamši-Adad se soustředil na severní část.[2] Jašmah-Adadova vláda v Mari skončila, když jeho otec zemřel a Zimri-Lim si se svou armádou trůn v Mari podmanil. Jašmah-Adad buďto utekl, nebo byl zabit. [1]

Politické manželství[editovat | editovat zdroj]

Šamši-Adad I. hrál důležitou roli v Jašmah-Adadově životě. Aby Šamši-Adad upevnil spojenectví s městským státem Qatna, spojencem v boji proti nepřátelskému státu Jamhad, oženil svého syna Jašmah-Adada s princeznou Beltum, dcerou tamějšího krále Iški-Adada.[3] Iški-Adad si přál, aby měla jeho dcera v paláci vedoucí roli, ale Jašmah-Adad byl již ženatý s dcerou Jahdun-Lima. Beltum se nakonec stala jeho vedlejší manželkou, což se nelíbilo Šamši-Adadovi I., který chtěl, aby byla Beltum hlavní.[1]

Ačkoliv měli oba Šamši-Adadovi synové tituly a oficiálně vládli, byli dle všeho pouze politickými loutkami plnícími příkazy svého otce.

Vztahy v rodině[editovat | editovat zdroj]

Šamši-Adad I. si velmi stěžoval na svého syna. Jašmah-Adad byl obviněn z toho, že je líný, shovívavý a neplní své královské povinnosti. Jeho bratr Išme-Dagán a jeho otec jej často zesměšňovali.[1] Je známo několik dopisů, ve kterých píše Šamši-Adad I. svému synovi a stěžuje si na jeho nedospělé chování, špatnou vládu, neplnění královských funkcí na rozdíl od jeho bratra Išme-Dagána I., který hrdě vede armádu.

Ačkoliv vojenské kampaně a kritika nalezená v dopisech od jeho otce i bratra líčí Jašmah-Adada v negativním světle, dopis z Mari nám poskytuje jiný úhel pohledu. V tomto dopise žádá Išme-Dagán I. svého bratra, aby se s jeho lékařem podělil o své lékařské schopnosti.[4] Dle všeho byl Jašmah-Adad znalý v lékařství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yasmah-Adad na anglické Wikipedii.

  1. a b c d [s.l.]: [s.n.] ISBN 978-1-4051-4911-2. 
  2. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-1-4051-4911-2. 
  3. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 0521082307. 
  4. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.