Izanagi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Izanami (vlevo) a Izanagi (malba Eitaku Kobajašiho z období Meidži)

Izanagi je božstvo, jedna z ústředních postav japonské mytologie a šintoismu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Izanagi společně se svou sestrou a zároveň družkou Izanami byli podle tradičního podání pověřeni dokončit stvoření Země. Mimo jiné měli vytvořit i mnoho ostrovů jako Onogoro apod. Brzy začala Izanami čekat s Izanagim dítě. Když však porodila ohnivého boha Kagu cučeho, spálilo ji to na popel a z popela povstaly další kami.[1] Izanagi se poté vydal do podsvětí svou ženu hledat. Izanami našel, avšak kvůli pekelné nečistotě se spokojil pouze s tím, že ji naposledy uvidí a vrátil se zpět na zem. Když se ve vodě omýval od pekelných splašků, z jeho levého oka se zrodila Amaterasu.

"Na počátku nebes a země byla v Takama-no-Haře (rovina nejvyššího nebe) zrozena tři kami (božstva) a to: Ame-no-mi-Nakanushi-no-Kami (vládce vznešeného středu nebes), Taka-mi-Musu-bi-no-Kami (nejvyšší vznešené plodící zázračné božstvo) a Kami-Musu-bi-no-Kami (božské produkující zázračné božstvo). Další dvě Kami se zrodila z rákosí které vyrašilo z olejové prázdnoty. Sedmou generací Kami byli Izanagi (muž, který zve) a Izanami (žena, která zve). Nebeská božstva jim nařídila zpevnit olejnatou slanou vodu kterou tenkrát byla země. Jako symbol autority a moci obdrželi velké drahokamy ozdobené kopí. Stanuli na Ama-no-uki-Hashi (plovoucí nebeský most) a ponořili velké kopí do olejovité prázdnoty, aby zamíchali slanou vodu. Když bylo kopí vytaženo, slaná voda z něj ukápla a zpevnila se v podobě ostrova Onogoro. Izanagi a Izanami sestoupili na ostrov a učinili z něj centrální pilíř světa. Postupem doby dali vzniknout osmi ostrovům Japonska a mnoha přírodním duchům včetně nesčetných Kami větru, stromů a hor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WERNER, Karel. Náboženské tradice Asie: od Indie po Japonsko. Brno: Masarykova univerzita, 2002. ISBN 80-210-2978-1. S. 380.