IrDA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

IrDA je komunikační infračervený port vytvořený konsorciem IrDa (Infrared Data Association), které popisuje bezdrátovou komunikaci pomocí infračerveného světla. IrDA definuje standardy koncových zařízení a protokolů, pomocí kterých zařizuje komunikaci. IrDA byl vytvořen pro komunikaci s přenosnými (mobilními) zařízeními bez nutnosti použití komunikačního kabelu.

Hardware[editovat | editovat zdroj]

IrDA vysílá a přijímá modulované infračervené světlo (záření) o vlnové délce 875 nm. Vysílačem jsou infračervené LED diody (nebo infračervené laserové diody). Přijímačem jsou fotodiody. Výrobci vyrábí sady (přijímač + vysílač) přímo použitelné v elektronických aplikacích. IrDA je součástí notebooků, mobilních telefonů, PDA apod. V současnosti je IrDA vytlačováno radiovým přenosem (Bluetooth), který eliminuje základní nevýhodu infračerveného přenosu – potřebu přímé viditelnosti.

Dosah a rychlost IrDA[editovat | editovat zdroj]

IrDA (IrDA verze 1.0 a 1.1) pracuje do vzdálenosti 1.0 m při bitové chybovosti BER (Bit Error Rate) a poměr chybně a správně přenesených bitů a maximální úroveň okolního osvětlení 10 lux (denní světlo). Tyto hodnoty jsou definované pro nesouměrnost přijímače a vysílače 15 °. Rychlosti (IrDA 1.0) jsou 2400 – 115 200 b/s. Používá se pulzní modulace 3/16 délky doby trvání bitu. Formát dat je jako při sériovém přenosu (asynchronní přenos se start bitem). IrDA definuje také low-power IrDA zařízení s dosahem do 20 cm a max. rychlostí 115 kb/s. Pulzní modulace se používá, aby LED diody mohly vysílat maximálním výkonem (nemohou takto svítit trvale – proto pulzy).

Protokoly používané v IrDA[editovat | editovat zdroj]

  • IrLAP (IrDA Infrared Link Access Protocol), je HDLC protokol změněný pro IrDA komunikaci – zapouzdření rámců V případě více IrDA zařízení je jedno primárně a ostatní sekundárně. IrLAP popisuje jak komunikace navazuje a jaké bude číslování. Startovací rychlost je vždy 9600, po synchronizaci se vytvoří komunikační kanály s jednotlivými zařízeními.
  • IrLMP (IrDA Infrared Link Management Protocol) protože konfigurace IrDA sítě se může měnit – za běhu přibývají / ubývají nová IR zařízení, tak každé zařízení se ohlašuje IrLMP protokolem, který běží nad IrLAP protokolem. Funkcí IrLMP je detekovat nové zařízení, kontrolovat toky dat a přepínat více stanic (jak se vyskytují).
  • TinyTP (IrDA Transport Protocols) je vrstva která drží virtuální kanál mezi zařízeními a opravuje chyby na lince, vytváří rozdělení dat do paketů (obdoba TP).
  • IrOBEX (IrDA Object Exchange Protocol) je jednoduchý protokol s příkazy PUT a GET dovolující přenášet binárně data mezi stanicemi. Extensions to IrOBEX for Ir Mobile Communications je rozšíření IrOBEX pro mobilní zařízení (handheld, PDA, mobil) – definuje jak přenášet informace ve vztahu k GSM (vytáčení čísel, SMS, přenos hlasu …) IR.
  • IrTran-P (Infrared Transfer Picture) je specifikace pro přenos obrázků z digitálních fotoaparátů přes IrDA.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]