Přeskočit na obsah

Integralismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Integralismus nebo integrismus (z lat. integratio, scelení) je označení různých extrémně konzervativních politických a náboženských ideologií, usilujících o národní nebo náboženskou jednotu a odporujících pluralismu. Název razil francouzský nacionalistický myslitel a politik Charles Maurras, vůdce krajně pravicového hnutí Action Française.

Dnes se slovo nejčastěji vyskytuje ve spojení s katolickým integralismem. Tento směr v katolicismu vznikl v jižní Evropě v 19. století, odmítá modernu (pluralismus, liberalismus, demokracii atd.) včetně modernizačních změn vlastní církve a požaduje, aby náboženství bylo nadřazené politice. Jedná se tak o součást širšího proudu katolického tradicionalismu. Integralistický ideál, autoritativní stát s katolickým státním náboženstvím, jehož vládci se v otázkách mravů a kultury řídí pokyny papežů a biskupů, byl do jisté míry uskutečněn ve Francově Španělsku a Salazarově Portugalsku.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Christopher van der Krogt: Catholic Fundamentalism or Catholic Integralism?

Hans Urs von Balthasar – Integralismus dnes (jediný kompletní český překlad nové verze (cca. po 25 letech – bez vynechávek, jinak Teologické texty, Getsemany. V překladu v Teologických textech chybí pasáž: "Je dobře, že je Vatikán chudý. Neboť i peníze mohou být mocenským prostředkem, jímž si lze v době, kdy slovo simonie vyšlo z užívání, leccos koupit, snad dokonce kanonizace." – Komentátoři vztahují závěr na kanonizaci zakladatele Opus Dei Josého Marii de Balaguera. V první verzi studie z roku 1963 mluví Balthasar o Opus Dei otevřeně. Svou kritiku vyjádřil i jinde.) [1]