Inishowen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa
Maják na Dunagree Point

Inishowen je poloostrov v Irsku. Má rozlohu 884 kilometrů čtverečních a je největším poloostrovem Irska. Od zbytku ostrova ho odděluje estuár řeky Foyle a fjord Lough Swilly. Výběžek Malin Head je nejsevernějším bodem Irska.[1] Nejvyšší horou je Slieve Snaght, vysoký 615 metrů. U pobřeží Inishowenu leží neobydlený ostrov Inishtrahull. Většina poloostrova patří k Hrabství Donegal Irské republiky, jihovýchodní část patří severoirskému Hrabství Londonderry. Největším městem Inishowenu je Buncrana. Poloostrov má okolo čtyřiceti tisíc obyvatel.[2] Obyvatelé se živí především zemědělstvím a rybolovem. Podnebí má oceánský charakter bez větších teplotních výkyvů.[3]

V prehistorických dobách byl Inishowen ostrovem.[4] Lidské osídlení je zde doloženo již v době bronzové. V irštině se poloostrov nazývá Inis Eoghain podle krále Eógana mac Néilla. Normané oblast dobyli v roce 1172.

Inishowenem prochází turistická trasa Wild Atlantic Way. Místními pamětihodnostmi jsou středověká kruhová pevnost Grianan of Aileach, zřícenina hradu v Greencastle a pevnost Fort Dunree. Vyhlášená je také pláž Lisfannon. Nachází se zde i mořské muzeum s planetáriem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Inishowen is wild, windswept, remote and exceedingly beautiful.. IrelandsHiddenGems.com [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. census.cso.ie [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-02-17. 
  3. Inishowen 100 | Scenic Attractions Ireland. https://www.discoveringireland.com [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné online. 
  4. Prehistoric Inishowen. www.irishhistorylinks.net [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]