Inbus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Inbusové (Allen) klíče, šestihrany, různých velikostí
Šrouby s šestihranným otvorem

Inbus, inbusový klíč či šestihranný klíč je nástroj šestihranného profilu („šestihran“), určený k utahování a povolování inbusových šroubů (rovněž zvaných inbus), t. j. šroubů s hlavou s vnitřním šestihranem. Takový šestihranný klíč bývá jako šestihranná tyčka ohnutá do pravého úhlu, ale může být i na šroubováku. Může se obdobně využít klíč pro zámky s příslušně tvarovaným otvorem. Někdy se díky hláskové spodobě vyskytuje označení imbus.

Název a patent[editovat | editovat zdroj]

Název vznikl ze zkratky INBUS názvu Innensechskantschraube Bauer und Schaurte (Vnitřně šestihranný šroub Bauer a Schaurte), pod kterým byl tento systém (tj. šroub se šestihranným otvorem a k němu pasující klíč) v roce 1936 patentován německou společností Bauer & Schaurte Karcher z německého Neussu.

Naopak podle patentu firmy Allen v USA z roku 1943 se v mnoha jazycích (viz jinojazyčné články) vžilo právě označení Allen.

Výslovnost[editovat | editovat zdroj]

Již v němčině došlo ke spontánní hovorové (obecné) spodobě do tvaru imbus. V této podobě se výraz vyskytuje i v hovorové češtině i v dalších jazycích, například v polštině, maďarštině i v ruštině. Artikulační spodoba nb na mb je v češtině běžná i u jiných slov (Pámbů, hamba, bombón).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Hlavice 1/2", zleva doprava: RIBE, Torx Tamper, XZN, inbus a vnější Torx E.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]