Impetigo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Impetigo vulgaris je značně nakažlivá bakteriální kožní infekce, která může napadnout jak kůži zcela zdravou, tak kůži dříve poškozenou ekzémem, případně mechanicky poškozenou (tj. odřenina, popálenina atd.). Projevuje se zejména silně zarudlými hnisavými puchýři na postižené kůži.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Původcem onemocnění jsou bakterie žijící přirozeně na těle (tzn. stafylokoky a streptokoky). Impetigo se vyskytuje ve dvou známých formách, a to ve formě bulózní (30%), či nebulozní (nonbulozní).

  1. Bulozní impetigo se projevuje výskytem velkých puchýřů naplněných čirou tekutinou, které rychle praskají.
  2. Nebulozní impetigo se nejprve projeví jako malý puchýřek (obvykle není ani zaznamenán), který rychle praskne a je pokryt krustou. Tyto puchýřky zdánlivě připomínají akné.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

V případě jakéhokoliv podezření je nutno rychle vyhledat dermatologa. Impetigo se velice rychle šíří a je jej potřeba urychleně léčit antibiotiky. Při včasném záchytu onemocnění je možno použít lokální antibiotika. Při rozsáhlejší infekci je již nutno použít antibiotika systémová (celková). Doba léčby závisí na rychlosti určení diagnózy a na typu podaných antibiotik. Moderní lokální antibiotika zvládnou impetigo za pouhých 5 dnů při aplikaci 2× denně. Starším antibiotikům trvá léčba 7-10 dnů a je třeba dodržovat minimálně 3 aplikace na postižené místo denně. U systémových antibiotik je třeba počítat s minimálně 10 denní léčbou. Velmi častá je také impetigenizace oparů (herpes).

V případě zjištěného onemocnění je nutno zavést zvýšený hygienický režim, či dokonce karanténu.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

http://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2008/02/03.pdf

http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/impetigo-v-ordinaci-detskeho-dermatologa-a-pediatra-396441

http://www.maminka.cz/clanek/zdravi/pozor-vysoce-infekcni-impetigo-si-snadno-spletete