Přeskočit na obsah

INTERGRAM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
INTERGRAM, nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů, z.s.
Vznik1990
Právní formaspolek
SídloKlimentská 1207/10, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha
Oficiální webwww.intergram.cz
Datová schránkazwrm6gv
IČO537772 (VR)
LEI315700O86T2W2B4EGU84
Některá data mohou pocházet z datové položky.

INTERGRAM, nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů, z.s. je spolek, který na základě oprávnění od Ministerstva kultury ČR vykonává na území ČR kolektivní správu práv souvisejících s právem autorským, konkrétně práv výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

INTERGRAM založily v roce 1990 organizace sdružující významný počet nositelů práv. Konkrétně to byly Herecká asociace, Svaz autorů a interpretů, Umělecké sdružení ARTES, Unie profesionálních zpěváků ČR, Unie orchestrálních hudebníků ČR, Společnost koncertních umělců, člen AHUV, které jsou sdruženy ve Sdružení výkonných umělců, a Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Kromě výkonu kolektivní správy práv vznikl INTERGRAM rovněž za účelem poskytování služeb v kulturní, vzdělávací a sociální oblasti a za účelem rozvoje a podpory interpretačního umění.

Předchůdcem INTERGRAM bylo Ochranné sdružení výkonných umělců, které vzniklo v roce 1955. Tím se Československo stalo jednou z prvních zemí na světě, kde byla zřízena ochranná organizace výkonných umělců.

Název INTERGRAM vychází ze spojení slov „INTERpreti“ a „GRAMofonové firmy“. Prvním ředitelem se stal právník a muzikant Petr Pečený, kterého v roce 1993 nahradil herec Jiří Novotný. V roce 1998 byl do funkce ředitele zvolen spisovatel Martin Mařan, který v ní setrval až do roku 2014. V roce 2016 se stal ředitelem spolku český klavírista Jan Simon a od roku 2019 jej vede právník Ludvík Bohman.[2]

Právní rámec[editovat | editovat zdroj]

Svou činnost INTERGRAM vykonává na základě oprávnění získaného rozhodnutím Ministerstva kultury ČR.[3][4] Účelem a předmětem hlavní činnosti INTERGRAM je výkon kolektivní správy podle ustanovení § 95 a následujících autorského zákona, tedy kolektivní spravování a kolektivní ochrana majetkových práv zastupovaných nositelů práv a umožnění zpřístupňování předmětů ochrany těchto práv veřejnosti.

Kulturní, sociální a vzdělávací služby[editovat | editovat zdroj]

Jedním z cílů INTERGRAM je také poskytování kulturních, vzdělávacích a sociálních služeb za účelem posílení obecného povědomí o majetkových právech souvisejících s právem autorským, jejich ochrany, a za účelem uplatňování principu solidarity mezi nositeli práv. INTERGRAM za tímto účelem inicioval v roce 1992 vznik Nadace Život umělce.

Zastupování INTERGRAM[editovat | editovat zdroj]

Zastupovaným se může stát každá fyzická nebo právnická osoba, která je občanem České republiky nebo některého jiného členského státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru, pokud je výkonným umělcem, výrobcem zvukových záznamů nebo výrobcem zvukově obrazových záznamů ve smyslu autorského zákona.

V roce 2019 evidoval INTERGRAM celkem 688 539 zastupovaných nositelů práv na základě smlouvy o zastupování s jednotlivými nositeli práv nebo na základě mezinárodních smluv se sesterskými organizacemi v zahraničí, z toho bylo 632 223 výkonných umělců, 54 320 výrobců a 1 996 dědiců Zastupovaných nositelů práv s domicilem v ČR je 16 726.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 4WORKS. Intergram [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
  2. DVOŘÁK, Adam. Intergram [online]. 2019-05-06 [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
  3. Organizace oprávněné k výkonu kolektivní správy práv - mkcr.cz. www.mkcr.cz [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online. 
  4. INTERGRAM - Nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů. www.dusevnivlastnictvi.cz [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-05-22. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]