Hra na schovávanou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na schovávanou
Meyerheim Versteckspiel.jpg

Počet hráčů: 2 a více
Délka hraní: 5–20 minut
Doporučený věk: od 4 let

Hra na schovávanou (Na schovku) je populární dětská hra, která se nejlépe hraje v lese nebo ve velkých areálech plných rozličných věcí, ve kterých se dá schovat (nebo za které se dá schovat) vlastní tělo, tedy vhodnou lokalitou může být i větší dům.

Popis hry[editovat | editovat zdroj]

Účelem hry je schovat se tak, aby vybraný hledající schovaného nenašel a naopak schovaný se dostal na místo („pikolu“), kde hledající na začátku se zavřenýma očima odpočítával předem smluvené číslo, zbytek zúčastněných se za dobu jeho počítání musí schovat a hledající až dokončí odpočet (…končící slovy: „Před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát“) se vypraví hledat schované. Schovaní se snaží dostat nepozorovaně k pikole, aby je ale hledající neviděl. Tedy vidí-li hledající schovaného běží ho „zapikat“, tím že se dostane k pikole dříve než schovaný (obvykle pronese: „Deset dvacet, jméno_schovaného“.Když nikdo někoho zapiká a ten 2 zapiká toho koho zapikal tak ho osvobodí

Varianty hry[editovat | editovat zdroj]

Hráč, který je hledajícím ve své skrýši objeven, mu pomáhá s hledáním ostatních (zrychlení hry).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her – Hry ve městě a na vsi. Praha: Olympia, 1988. Kapitola Na schovávanou, s. 97.