Hiri motu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hiri motu
RozšířeníPapua Nová Guinea
Počet mluvčích120 000[1]
Klasifikace
PísmoLatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykPapua Nová Guinea
Kódy
ISO 639-1ho
ISO 639-2hmo (B)
hmo (T)
ISO 639-3hmo
Ethnologuehmo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hiri motu je oficiální jazyk Papuy Nové Guineje.[2] Jde o pidžin založený na jazyce motu. Ačkoliv jsou oba jazyky lexikálně velmi podobné, fonologické a gramatické rozdíly způsobují, že mluvčí hiri motu původnímu Motu nerozumí.

Jazyk zahrnuje dvě nářečí, austronéské a papuánské. Obě nářečí nicméně patří mezi austronéské jazyky – pojmenování odkazuje na mateřský jazyk, jímž většinou hovoří jejich mluvčí. Na počátku rozšiřování jazyka bylo mnohem rozšířenější nářečí papuánské – používáno je jako jazykový standard i v oficiálních publikacích – ale austronéské nářečí je gramaticky i fonologicky bližší původnímu motu a má rozsáhlejší slovní zásobu. Proto je téměř všemi mluvčími považováno za „korektnější“.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Hiri motu Česky
ta jeden
rua dva
toi tři
hani čtyři
ima pět
tauratoi šest
hitu sedm
taurahani osm
taurahani-ta devět
gwauta deset

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dutton, Tom (1985). Police Motu: Iena Sivarai (its story). Port Moresby, Papua Nová Guinea: The University of Papua New Guinea Press.
  • Lister-Turner, R and Clark, J.B. (1931), A Dictionary of the Motu Language of Papua, 2nd Edition (P. Chatterton, ed). Sydney, Nový Jižní Wales: Government Printer.
  • Lister-Turner, R and Clark, J.B. (1931), A Grammar of the Motu Language of Papua, 2nd Edition (P. Chatterton, ed). Sydney, Nový Jižní Wales: Government Printer.
  • Brett, Richard; Brown, Raymond; Brown, Ruth and Foreman, Velma. (1962), A Survey of Motu and Police Motu. Ukarumpa, Papua New Guinea: Summer Institute of Linguistics.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ethnologue
  2. Konkrétní legislativa stanovující jazyk jako oficiální v podstatě neexistuje, ale v Ústavě Papuy Nové Guineje: Preambuli – části 2/11 – je hiri motu zmíněn (společně s tok pisin a angličtinou) jako jazyk všeobecné gramotnosti – a v části 67 2(c) (a 68 2(h), je zmíněna schopnost hovoru v hiri motu (opět společně s tok pisin) jako předpoklad pro získání občanství.