Přeskočit na obsah

Hinalug

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kulturní krajina národu Hinalug a trasa transhumance „Köç Yolu“
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Typkulturní dědictví
Kritériumiii, iv
Odkaz1696 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2023 (45. zasedání)

Hinalug (též Khinalyg nebo Xınalıq) je osada v severním Ázerbájdžánu, v rajónu Quba. Nachází se v nadmořské výšce přibližně 2150 m n. m. v povodí řeky Kudialchay. V obci žije více než 2000 osob.

Hinalug je jednou z nejstarších, nepřetržitě obydlených osad na Zemi s historií přesahující 5000 let. Díky své nadmořské výšce a odlehlosti, Hinalug vydržel a překonal četné invaze. K nejstarším budovám ve městě patří mešita z 12. století, mešita z 15. století a několik historických hřbitovů v okolních horách. V regionu jsou také některé prehistoricky osídlené jeskyně. Obyvatelé Hinalug si do značné míry zachovali svůj tradiční životní styl. Svatby a jiné oslavy se konají přísně podle pravidel zvyků předávaných z generace na generaci. Region je bohatý na zvyky a rituály pro zemědělství, déšť, dobytek a nebeská tělesa, stejně jako svatby a pohřby. Tyto rituály a tradice jsou úzce spjaty s přírodními jevy.

Chov ovcí je hlavní činností lidí z Hinalug. Jsou známí také speciální technikou tkaní. Sběr, sušení a skladování divokých bylin je další specialitou zdejších obyvatel.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

V roce 2023 byla na seznam světového dědictví zapsána památka Kulturní krajina národu Hinalug a trasa transhumance „Köç Yolu“. Transhumance je způsob pastevectví, kdy se stádo přemisťuje mezi letním a zimními pastvisky. Rozloha památky UNESCO je 448 km² a zahrnuje tři komponenty:

  • kulturní krajina okolo obce Hinalug - letní pastviny
  • kulturní krajina Qishlaqs - zimní pastviny, nadmořská výška přibližně 350 m n. m.
  • sezónní koridor spojující obě pastviska.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]