Přeskočit na obsah

High five

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
High five!

High five (také plácnutí či placák) je pozdrav spočívající v plesknutí dlaní o sebe.

Při tomto úkonu se využije celá dlaň – pět prstů. Jde o prostý pozdrav, kdy dvě osoby zvednou své paže nad hlavu a plácnou si dlaněmi, přičemž celé gesto trvá necelých pět sekund. Obě osoby tímto pozdravem vyjadřují souhlas a nadšení s danými okolnostmi. Do plácnutí, aby bylo správně provedeno, by měly obě osoby vložit značnou energii a chuť. Pozdrav, který se rozšířil do celého světa, má již svůj svátek – v Americe se slaví 3. čtvrtek v dubnu.[zdroj⁠?]

Vůbec první „placák“ proběhl mezi hráči baseballu Dustynem Bakerem a Glenem Burkem z týmu Los Angeles Dodgers v roce 1977. Za plnoprávného autora se považuje Lamon Sleets, který hrál basketbal za Murray State University. Výraz high five byl nejdříve označován jako číslovka, teprve mezi lety 1980–1981 byl v anglickém Oxfordu uznán za sloveso.[zdroj?] Následně v roce 1980 mistři NCAA (univerzitní basketbalová liga) – družstvo Louisville Cardinals – předvedli publiku „high five“ při svém běhu za titulem.

Kromě klasického high five lze zmínit dalších pět typů:

  • Low five (výskyt během roku 1940.[zdroj?] Gesto pro „dávání kůže“ či „plácání kůže“)
  • High ten – někdy známý též jako double high five (provádí se oběma dlaněmi, klasická oslava při sportu s druhou osobou)
  • Left Hanging (neopětované gesto, ve společenských kruzích poněkud trapné. Poučné v závislosti na tom, kdo je osoba)
  • Too slow (stane se tak, když jeden před kontaktem dlaní uhne se svojí. Druhá osoba už nedokáže zareagovat a jeho ruka jen tak prolétne vzduchem. Dříve se takovému manévru říkalo „too slow, buffalo!“)
  • Air five (znamená to, že se dlaně ve skutečnosti nikdy vzájemně nedotknou. Například když jsou obě osoby od sebe vzdálený natolik, aby si mohly plácnout. Občas oba zúčastnění kontakt předstírají)

6. září 2008 Blake Rodgers z Rhode Island vytvořil Guinnessův světový rekord za „nejvíce high fives během 24 hodin“. Celkem se mu podařilo uskutečnit 3131 kontaktů. Tento rekord pokořil dřívější pokus fanoušků týmu Jersey Shore BlueClaws z 13. srpna 2005, čímž vznikla soutěž „Most High Fives In 24 Hours“.

V lednu 2010 vytvořili Kanaďané Sam Stilson a Craig Morrison rekord za „nejdelší high five“. Rozhodli se, že uběhnou 3,3 km, než se oba setkají v bodě kontaktu. High five proběhl v Torontu, resp. v Yonge Street. Celá akce je zapsaná do Databáze univerzálních rekordů.

High Five ve světě showbyznysu

[editovat | editovat zdroj]
Neil Patrick Harris (2008)
  • Pink: v roce 2006 Pink nazpívala song „U+Ur hand“, kde se high five objevuje.
  • Jay-z: s tímto tématem je spojen song „Empire stand of mind“ z roku 2009
  • Family guy: populární seriál podobný Simpsonům, kde se „plácnutí“ objevilo v díle Poznejte Quaqmirovi
  • Terminator 2: film z roku 1991 obsahuje scénku, jak John Connor učí T-800 správnému high five

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]