Hepatotoxicita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hepatotoxicita (z toxicity jater) znamená chemicky způsobené poškození jater. Játra hrají klíčovou roli v přeměně a čištění chemických látek (detoxikace) a jsou náchylná k toxicitě způsobené těmito látkami. Játra mohou být poškozena předávkováním některých léčivých látek a v některých případech mohou léky způsobit poškození i při správném dávkování. Poškození jater mohou způsobit i jiné chemické látky, například ty používané v laboratořích a průmyslu, přírodní chemické látky (například mikrocystiny) či bylinné preparáty. Chemické látky, které způsobují poškození jater se nazývají hepatotoxiny.

Podíl na poškození jater byl prokázán u více než 900 léků[1] a jedná se o nejčastější důvod proč je lék stažen z trhu. Chemikálie často působí subklinické poškození jater, které se projevuje pouze abnormálními testy jaterních enzymů. Léky indukované poškození jater je zodpovědné za 5 % všech hospitalizací a 50 % všech akutních jaterních selhání.[2][3]

Hepatotoxické mohou být ale i rostlinné přípravky.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hepatotoxicity na anglické Wikipedii.

  1. Friedman, Scott E.; Grendell, James H.; McQuaid, Kenneth R. Current diagnosis & treatment in gastroenterology. New York: Lang Medical Books/McGraw-Hill, 2003. Dostupné online. ISBN 0-8385-1551-7. S. 664–679. 
  2. McNally, Peter F. GI/Liver Secrets: with STUDENT CONSULT Access. Saint Louis: C.V. Mosby, 2006. Dostupné online. ISBN 1-56053-618-7. 
  3. Ostapowicz G, Fontana RJ, Schiødt FV, et al.. Results of a prospective study of acute liver failure at 17 tertiary care centers in the United States. Ann. Intern. Med.. 2002, roč. 137, čís. 12, s. 947–54. PMID 12484709. 
  4. http://www.osel.cz/9139-lecite-se-bylinkami-napadlo-vas-ze-by-mohly-uskodit.html - Léčíte se bylinkami? Napadlo vás, že by mohly uškodit?