Henry Peach Robinson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
H. P. Robinson: Odcházení (1858)

Henry Peach Robinson (9. července 1830, Ludlow - 21. února 1901, Turnbridge Wells) byl anglický fotograf známý svými kombinovanými tisky – spojováním četných negativů do jednotlivých obrazů, předchůdce fotomontáže.

Život

Robinson byl nejstarší ze 4 dětí Johna Robinsona, učitele na škole v Ludlowě, a jeho ženy Elizy. Do svých 13 let studoval na Horatio Russell Academy v Ludlowě. Po roce, kdy studoval kresbu u Richarda Penwarneho, byl dán do učení ludlowskému knihkupci a tiskaři – Richardu Jonesovi.

Zatím co studoval výtvarné umění začala se vyvíjet jeho kariéra prodejce knih. V roce 1850 pracoval pro knihkupce Benjamina Manda z Bromsgrove, posléze v roce 1851 pro Whittaker & Co se sídlem v Londýně.

Roku 1852 vystavoval v Královské akademii umění olejové malby pod názvem „On the Teme Near Ludlow“.

Ve stejném roce začal fotografovat. O 5 let později se setkal s fotografem H. W. Diamondem a rozhodl se intenzivněji věnovat tomuto uměleckému směru. V roce 1855 otevřel v Leamingtonských lázních ateliér, v němž prodával portréty.

O 4 roky později se oženil se Seline Grieves, dcerou lékárníka Johna Edwarda Grievese.

Ve věku 34 let, roku 1864, byl Robinson nucen vzdát se svého ateliéru, mimo jiné z důvodu jeho špatného zdravotního stavu, na nějž měly vliv jedovaté fotografické chemikálie. Přestěhoval se do Londýna, kde se věnoval teoretické stránce fotografie, psal vlivné eseje „Pictorial Effect in Photography, Being Hints on Composition and Chiaroscuro for Photographers“ publikované v roce 1868. V této době se zlepšil i jeho zdravotní stav natolik, že si otevřel nový ateliér v Tunbridge Wells společně s Nelsonem Kingem Cherrillem. V roce 1870 se stal viceprezidentem Fotografické společnosti.

Společenství s Cherrillem se rozpadlo v roce 1875, Robinson však pokračoval ve svém podnikání až do penze v roce 1888. Následné vnitřní rozepře s Fotografickou společností vedly k Robinsonově rezignaci. Ještě téhož roku 1891 se stal členem konkurenční společnosti Linked Ring, ve které byl aktivní do roku 1900. Za své celoživotní dílo byl zvolen čestným členem Královské fotografické společnosti.

Henry Peach Robinson zemřel na začátku roku 1901 a byl pohřben v Tunbridge Wells.

Dílo

Fotografická tvorba

Byl jedním z předních fotografů své doby, často považován za konvenčního, ba dokonce akademického umělce.[zdroj⁠?] Dle svých dopisů byl ovlivněn obrazy J. M. W. Turnera. Byl stoupencem pre-raphaelistů a byl ovlivněn estetickým pohledem Johna Ruskina. Ve své pre-raphaelistické fázi se pokoušel o realizaci momentů časové významnosti ve středověkém prostředí.

Robinson patřil k průkopníkům a teoretikům piktorialismu – výtvarné fotografie.[1] Jeho první a také nejvíce oblíbená kompozice „Fading away“ (česky „Odcházení“)[2] byla populární a zároveň módně morbidní. Zobrazuje umírající dívku obklopenou příbuznými. Jedná se o montáž 5 snímků, kterou se autor snažil co nejvíce přiblížit malířskému obrazu. Realisticky působící scéna, umocněná fotografickou technikou, byla velmi dojímavá v souladu s autorovým záměrem. U diváků, kteří v ní nepoznali fikci, vyvolávala pohoršení.[2]

Koncem osmdesátých let Robinson od fotomontáže upustil. Uchyloval se k ní pouze tehdy, pokud záměr nebylo možné realizovat jediným snímkem.[3]

Každý grif, každý trik a každý kouzelnický kousek smí fotograf využít… Povinnost mu nařizuje vyhýbat se obvyklému, holému a ošklivému, a místo toho objekty svých fotografií pozdvihnout, neohrabané odstranit a nemalebné opravit.[4]

Henry Peach Robinson, 1869

Publikace (výběr)

  • Pictorial Effect in Photography: Being Hints on Composition and Chiaroscuro for Photographers. London: Piper & Carter, 1869. 
  • Picture Making by Photography. London: Piper & Carter, 1884. 
  • The Elements of a Pictorial Photograph. Bradford: Percy Lund & Co., 1896. 

Literatura

  • HLAVÁČ, Ĺudovít. Dejiny fotografie. Martin: Osveta, 1987. 
  • MRÁZKOVÁ, Daniela. Příběh fotografie. Praha: Mladá fronta, 1985. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Peach Robinson na anglické Wikipedii. Ten pak čerpal z knihy Ellen Handy, "Robinson, Henry Peach (1830–1901)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004 [1]

Reference

  1. DUFEK, Antonín. Alfred Stieglitz. Praha: Odeon, 1990. ISBN 80-207-0078-1. S. 92. 
  2. a b MRÁZKOVÁ, Daniela. Příběh fotografie. Praha: Mladá fronta, 1985. S. 32–33. 
  3. HLAVÁČ, Ĺudovít. Dejiny fotografie. Martin: Osveta, 1987. S. 93. (slovensky) 
  4. BAATZ, Willfried. Malá encyklopedie fotografie. Brno: Computer Press, 2004. 

Související články

Šablona:Portál Fotografie

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - fotograf