HFS+

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

HFS+ nebo HFS Plus (Hierarchical File System) je moderní souborový systém vyvinutý společností Apple Computer. V roce 1998 nahradil původní souborový systém HFS a je součástí operačního systému Mac OS je od verze 8.1. Oproti staršímu HFS podporuje mnohem větší soubory (blokové adresy jsou 32-bitové namísto 16-bitových) a používá kódování Unicode pro pojmenování souborů a složek a využívá 32-bitovou alokační tabulku namísto starší 16-bitové, což byla slabá stránka HFS, která způsobovala, že nemohlo být alokováno více než 65 536 bloků paměti. S malými disky to byla jen malá obtíž, ale u disků s větší kapacitou to znamenalo, že nejmenší prostor, který mohl soubor obsadit (jeden alokační blok), byl nadměrně veliký. Pro příklad na 1 GB disku je alokační blok pod HFS 16 KB, takže i soubor o velikosti 1 byte zabírá 16 KB místa. Na rozdíl od mnoha jiných souborových systémů HFS Plus podporuje pevné odkazy k adresářům.

Jedná se zároveň o jeden z formátů, který je používaný v přehrávači iPod.

HFS+ je označení používané zejména softwarovými vývojáři, pro uživatele výrobce používá jméno Mac OS Extended.

Alokační bloky[editovat | editovat zdroj]

Svazky HFS Plus jsou rozděleny do sektorů, které mají běžně velikost 512 bytů. Tyto sektory jsou seskupeny do alokačních bloků, kde každý blok obsahuje jeden či více sektorů. Počet alokačních bloků záleží na celkové velikosti svazku. HFS Plus používá 32 bitů pro adresaci alokačních bloků a může tak získat přístup k až 4 294 967 296 alokačním blokům namísto 65 536 , které nabízelo HFS.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Velmi známý programátor Linus Torwalds však poznamenal "HFS+ Is the Worst, Probably Designed by Monkeys". Autor Linuxu obvykle takto nemluví o věcech kterým nerozumí. "Quite frankly, HFS+ is probably the worst filesystem ever. Christ what [expletive] it is. NTFS used to have similar issues with canonicalizing utf8 (ie using non-canonical representations of slashes etc). I think they at least fixed them. The OS X problems seem to be fundamental." na Google+ pokračoval vysvětlením "The true horrors of HFS+ are not in how it's not a great filesystem, but in how it's actively designed to be a bad filesystem by people who thought they had good ideas. The case insensitivity is just a horribly bad idea, and Apple could have pushed fixing it. They didn't. Instead, they doubled down on a bad idea, and actively extended it - very very badly - to unicode,"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]