Přeskočit na obsah

Gymnázium Bruntál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gymnázium Bruntál
Informace
ZkratkaGymbru
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelMoravskoslezský kraj
Datum založení1731
Počet žáků288 (2022/23)
OceněníEkoškola
Zaměstnanci
ŘeditelMgr. Tomáš Pavelka
ZástupceMgr. Antonín Zgažar
Poloha
MěstoBruntál
AdresaDukelská 1423/1, 792 01, Bruntál
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
IČO00601357 (VR)
REDIZO600016064
Oficiální webhttps://gymbru.cz
Kód památky106169 (PkMISSezObrWD)
Obory vzdělání
  • 79-41-K/41 Gymnázium (čtyřleté)
  • 79-41-K/81 Gymnázium (osmileté)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium Bruntál se nachází v Bruntále v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji.

Gymnázium bylo založeno v roce 1731 jako piaristické gymnázium.

Piaristické gymnázium (1731–1777)

[editovat | editovat zdroj]

Zřizovací listina bruntálské piaristické koleje byla sepsána 23. 12. 1730 ve Vratislavi (dnešní Wroclaw) provinciálem piaristického řádu P. Basiliem, poté byla podepsána velmistrem Řádu německých rytířů Františkem Ludvíkem. Císař Karel VI., otec Marie Terezie, ji potvrdil až 14. 6. 1731, kdy již škola fungovala.

Piaristé přišli do Bruntálu koncem května 1731. Byli ubytování v zámeckém hraběcím domě na statku a stravovat se chodili na zámek. 10. 6. 1731 začala výstavba koleje, na kterou piaristé obdrželi 24 000 zlatých, a taktéž kostela, na jehož vybudování byla uspořádána zvláštní sbírka.

Vyučovat začali piaristé v průběhu června 1731 v náhradních prostorách v Janském domě. Oficiálně však začala výuka na gymnáziu po velkých prázdninách (tehdy byly v září a říjnu) v listopadu 1731.

Od svého vzniku až do roku 1752 fungovalo piaristické gymnázium jako nižší – mělo pouze čtyři ročníky, od roku 1752 jako vyšší gymnázium se šesti třídami. Vyučovalo se latinsky ve dvou typech tříd – čtenářské, zde se kladl důraz na pravopis, krasopis a čtení, a počtářské se zaměřením na počítání. K hlavním předmětům patřila latina a náboženství. Z dalších předmětů se vyučovalo řečtině, němčině, dějepisu, aritmetice a hudbě. Důraz při výuce byl kladen na učení nazpaměť. Po reformách školství se zavádí zeměpis, němčina se dostává na úroveň latiny a naopak upadá význam řečtiny. Místo memorování textů se začíná klást důraz na přemýšlení. Učitelský sbor se skládal ze superiora (přednosta, ředitel), z profesorů, magistrů a katechetů.

Prvním superiorem řádu a školním prefektem se stal Martinius a Christo pocházející z Vídně. V prvním roce zde studovalo 206 žáků. V dalších letech v průměru 80 – 120 žáků ročně. Ke studiu měli přístup pouze chlapci-katolíci, ve věku 8 až 19 let. Pocházeli z celého dnešního Slezska, jižní Moravy, Čech, Vídně, Polska, z některých německých zemí a dokonce i ze Švýcarska.

Mezitím pokračovaly práce na výstavbě koleje a kostela. Když byly v plném proudu, velmistr ŘNR František Ludvík umírá a jeho nástupce Klement August nebyl ochoten v těchto pracích pokračovat, neboť celý projekt výstavby se mu zdál příliš nákladný. Stavba se dostala do finančních potíží a jen díky darům města a několika vysoce postavených mecenášů mohla být dokončena.

Piaristická kolej byla dostavěna na podzim roku 1735 (dnešní opuštěná budova na Dukelské ulici) a kostel definitivně až v roce 1752 (dnešní kostel Panny Marie Těšitelky).

V roce 1777 na základě císařského dekretu Marie Terezie bylo piaristické gymnázium zrušeno a místo něho zřízena čtyřtřídní hlavní škola. Piaristé se pokusili střední školu obnovit. To se jim částečně podařilo až v roce 1850, kdy byla vedle hlavní školy zřízena nesamostatná nižší dvoutřídní reálka, která byla v roce 1860 rozšířena na úplnou nižší trojtřídní reálku. Tato piaristická škola byla zrušena v roce 1871. Hlavní škola byla přeměněna na chlapeckou obecnou a měšťanskou školu. Piaristé zde vyučovali až do svého odchodu z Bruntálu v roce 1904.[1]

Státní nižší gymnázium (1871–1889)

[editovat | editovat zdroj]

Po nové reformě školství z roku 1869 začalo město Bruntál opět usilovat o obnovení gymnázia. Mělo zájem o založení reálného gymnázia, které by vedle všeobecného vzdělání poskytovalo i přípravu ke studiu na vyšších odborných školách. O zřízení tohoto typu školy se v Bruntále zasadil Dr. Franz Kubin, jehož návrh na založení gymnázia schválilo v říjnu 1870 obecní zastupitelstvo. Poté se kladně k tomuto návrhu vyjádřil i zemský hejtman Slezska a 13. 1. 1871 schválil založení gymnázia v Bruntále i samotný císař František Josef I.

Škola byla slavnostně otevřena 4. 10. 1871 a od 8. 10. 1871 začala pravidelná výuka v budově piaristické koleje.

Ředitelem školy se stal profesor Ludwig Schmued a po jeho odchodu v roce 1873 profesor Leopold Dvořák.

Byly otevřeny dva ročníky – v prvním studovalo 62 žáků, v druhém 21 žáků. Již po prvním roce nastávají problémy – je nedostatek studentů a chybí i učitelé.

Počet žáků neustále klesal, a proto zastupitelé města podali návrh na přeměnu dosavadního čtyřletého reálného gymnázia v klasické gymnázium osmileté. Ministerstvo školství však nařídilo dopisem z 16. 6. 1878 reálné gymnázium v Bruntále zrušit. Zastupitelé města okamžitě požádali ministerstvo školství a dokonce i císaře o povolení otevřít ve školním roce 1878/1879 první třídu gymnázia s charakterem komunální školy. Této žádosti bylo nakonec vyhověno a byla zachována i druhá třída.

Mezitím byla podepsána nová smlouva mezi městem a ministerstvem školství a 2. 9. 1879 bylo v Bruntále otevřeno klasické státní nižší gymnázium.

V roce 1880 školu navštívil císař František Josef I.

Ale ani tato škola neměla dlouhého trvání. Počet žáků rok od roku klesal, až nakonec byla v souladu s ministerským nařízením škola k 15. 6. 1889 uzavřena.[2]

Státní reálné gymnázium (1908–1939)

[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu 19. a 20. století město Bruntál začíná znovu usilovat o zřízení střední školy ve městě. Nejvíce se ve prospěch této myšlenky angažoval továrník a obecní rada v jedné osobě W. F. Olbrich. První žádost z února roku 1900 o zřízení úplného gymnázia ministerstvo školství odmítlo. Aby obyvatelé Bruntálu dokázali, že chtějí ve městě střední školu, založili v roce 1903 Bruntálské sdružení pro střední školu, které začalo shromažďovat finanční příspěvky na provoz školy.

Na neustálý tlak W. F. Olbricha se v říjnu 1904 slezský zemský sněm usnesl uznat snahy Bruntálu o zřízení střední školy a přislíbil městu přiměřený finanční obnos ze zemských prostředků. Zastupitelé Bruntálu se v listopadu 1904 znovu obrátili na ministerstvo školství. To jejich žádost neodmítlo, ale odsunulo ji na pozdější dobu.

Teprve císařským výnosem z 12. 1. 1908 bylo rozhodnuto otevřít ve městě první ročník vyššího státního gymnázia a od tohoto roku každoročně rozšířit školu o další ročník až do úplného stavu. Ředitelem školy byl v květnu 1908 jmenován Josef Bräunl, dosavadní profesor německého státního gymnázia v Opavě. O prázdninách bylo provedeno jmenování profesorského sboru.

Slavnostní zahájení provozu školy proběhlo 18. 9. 1908 a o den později již začala pravidelná výuka. Do prvního ročníku nastoupilo 52 studentů.

Rozhodnutím ministerstva školství ze 7. 5. 1909 se na žádost města vyšší státní gymnázium mění na osmileté státní reálné gymnázium. Začíná se vyučovat podle nových osnov – ruší se řečtina a jako druhý živý jazyk se zavádí angličtina.

Absolventi školy poté mohli studovat na všech vysokých školách.

Vyučovalo se v náhradních prostorech – vdova po továrníkovi Anna Plischke dala k dispozici svou vilu, chlapecká měšťanská škola kreslírnu a město městskou tělocvičnu.

Zároveň byla zahájena výstavba nové budovy na rohu Nisské ulice a ulice U Piaristů. Novostavba byla slavnostně předána do užívání gymnázia 19. 5. 1912.

Během 1. světové války přízemí školy a tělocvičnu zabrala armáda pro policejní pěší pluk. Profesoři i někteří studenti gymnázia jsou nuceni narukovat do války.

V červnu 1916 proběhla na gymnáziu první písemná maturita a v červenci tohoto roku také první ústní maturitní zkoušky. Od roku 1917 se do osnov rozhodnutím slezského zemského inspektora zavádí český jazyk a zpět i řečtina.  

Po vzniku Československa jsou nuceni ředitel školy a celý profesorský sbor v lednu 1919 složit povinný slib loajálnosti nové republice. Dívky se stávají řádnými studenty gymnázia. Do té doby zde mohly studovat jen jako hospitantky.

Nové státní úřady uvažovaly o zrušení reálného gymnázia v Bruntále. V roce 1924 však bylo od tohoto úmyslu upuštěno, neboť škola zabezpečovala výuku studentů německého chlapeckého semináře, kteří se do Bruntálu uchýlili z kroměřížského chlapeckého semináře, v němž bylo zrušeno vyučování v němčině. Pro chlapecký seminář byla postavena nová budova Petrinum.

Za nacistické okupace (1938 – 1945) bylo státní reálné gymnázium změněno na vyšší školu střední (Oberschule), ve které se vyučovalo až do počátku května 1945.[3]

Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál (2012–2024)

[editovat | editovat zdroj]

V posledních letech bruntálské gymnázium prošlo řadou změn. První z nich zapříčinila reorganizace Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kvůli ní bylo začátkem roku 2012 sloučeno se Sportovním gymnáziem ve Vrbně pod Pradědem. Název školy se tehdy změnil na Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál a vznikla dvě pracoviště školy, v Bruntále a odloučené pracoviště ve Vrbně pod Pradědem. Na podzim roku 2012 bylo ke gymnáziu připojeno i bývalé Městské osmileté gymnázium Bruntál, které do té doby spadalo pod Základní školu a Městské osmileté gymnázium Bruntál ve Školní ulici sídlící v budově Petrina, fungovalo od školního roku 1993/1994. Žáci této bývalé školy po celý školní rok 2012/2013 chodili do původní budovy a od 1. září 2013 se přestěhovali do budovy v Dukelské ulici. Od 1. září 2015 se pak i žáci z odloučeného pracoviště ve Vrbně pod Pradědem přestěhovali do Bruntálu a střední škola ve Vrbně zanikla. V Bruntále a na území s rozšířenou působností tak zůstalo pouze jediné gymnázium, a to současné Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál sídlící v historické budově v Dukelské ulici.[4]

  • Státní reálné gymnasium Bruntál (1946–1948)
  • Reálné gymnasium Bruntál (1948–1949)
  • Gymnázium Bruntál (1949–1953)
  • Jedenáctiletá střední škola v Bruntále (1953–1961)
  • Střední všeobecně vzdělávací škola v Bruntále (1961–1968)
  • Gymnázium Bruntál (1968–2011)
  • Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál (2012–2024)
  • Gymnázium Bruntál (2024–současnost)[5]

Ředitelé

[editovat | editovat zdroj]

Známí absolventi a studenti

[editovat | editovat zdroj]
  1. Piaristické gymnázium. Gymnázium Bruntál [online]. [cit. 2024-11-26]. Dostupné online. 
  2. Státní nižší gymnázium. Gymnázium Bruntál [online]. [cit. 2024-11-26]. Dostupné online. 
  3. Státní reálné gymnázium. Gymnázium Bruntál [online]. [cit. 2024-11-26]. Dostupné online. 
  4. REDAKCE. Bruntálské gymnázium slaví. Bruntálský a krnovský deník. 2016-03-25. Dostupné online [cit. 2024-11-26]. 
  5. RANOSTAJ, Jiří. Změna oficiálního názvu gymnázia. Gymnázium Bruntál [online]. 2024-08-26 [cit. 2024-11-26]. Dostupné online. 
  6. OSTRAVA, POLAR televize. Oslav 75 výročí gymnázia v Bruntále se účastnilo mnoho významných osobností, jeho absolventů | Celý MS kraj | Zprávy | POLAR - Moravskoslezská regionální televize. polar.cz [online]. [cit. 2024-11-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]