Guido Biasi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guido Biasi
Narození 1933
Neapol
Úmrtí 1984 (ve věku 50–51 let)
Paříž
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Guido Biasi, též uváděn jako Quido Biasi (1933, Neapol - 1983, Paříž) byl italský malíř, od roku 1960 činný v Paříži. Roku 1960 bylo jeho dílo součástí výstavy Konfrontace v ateliéru Jiřího Valenty v Praze.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Guido Biasi vystudoval v Neapoli střední výtvarnou školu a Accademia di Belle Arti di Napoli. Roku 1953 se s přítelem Mario Coluccim vypravil do Milana aby navštívil Enrico Baje. Roku 1954 se stal členem Hnutí nukleární malby (Movimento di Pittura Nucleare) a roku 1957 se stal signatářem manifestů Manifesto for organic paintings a Abisola Marina Manifesto. V následujícím roce založili Guido Biasi, Luca (Luigi Castellano), Del Pezzo, Di Bello and Fergola uměleckou skupinu “Gruppo 58” a Biasi byl autorem jejího manifestu, který skupinu propojoval s milánským Movimento di Pittura Nucleare.[1] Od roku 1959 byl ředitelem revue Documento sud a přispíval do časopisů Direzioni, Il Gesto, Linea sud, Terzo Occhio, Gala International, ad. Patřil k italským avantgardním malířům.

V letech 1960 a 1961 se zúčastnil Mezinárodní výstavy surrealismu v New Yorku “Surrealist Intrusion in the Enchanters’ Domain”, kterou připravili André Breton a Marcel Duchamp. Biasi vystavoval také v Praze na výstavě Konfrontace v ateliéru Jiřího Valenty.

Roku 1960 se natrvalo usadil v Paříži. Za pobytu v Paříži přispíval do revue “Phases”.[2] a je uváděn mezi významnými členy hnutí. Pracoval pro "Homonymous review" a “Edda”, vydávaných v Bruselu. Po roce 1968 pobýval často a dlouhodobě v Milanu. Zemřel v Paříži roku 1983.[3]

Roku 1965 měl nejvýznamnější autorskou výstavu v Levante Gallery v Římě. Vystavoval na prestižních výstavách včetně římského Quadrienále (1972), Biennale di Venezia (1972, 1978), Bienále v Sao Paulo (1972),[4] Young Painting Salons, Comparisons, Salon of May, ad. a měl výstavy ve Frankfurtu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Basileji, Paříži, Grenoblu, Londýně, Amsterodamu, Bruselu, Malmö, Stockholmu.[1][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Galerie M. Charpentier, Biography of Guido Biasi
  2. abART: Phases
  3. Roe+Moore: Guido Biasi
  4. askART: Biography Guido Biasi
  5. Le Collezioni d'Arte Paglione: Biasi Guido

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Quido Biasi, kol. autorů, autorský katalog, Galleria Il Centro, Neapol 1964
  • Guido Biasi, autoři textů Biasi Quido, Holten Ragnar von, Sanguineti Edoardo, nedatováno
  • Guido Biasi, aut.katalog, Maison de la culture, Grenoble 1977

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]