Guantánamo (zátoka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
zátoka Guantánamo
Bahía de Guantánamo
Guantanamo Bay
Letecký pohled na zátoku se základnou
Letecký pohled na zátoku se základnou
Šířka 20 km
Délka km
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Karibské moře
Sousední celky Karibské moře
Světadíl Severní Amerika
Státy KubaKuba Kuba, USAUSA USA

Zátoka Guantanamo (španělsky Bahía de Guantánamo, anglicky Guantanamo Bay) je 20 km široká a 8 km dlouhá zátoka Karibského moře v jižní části Kuby. Jmenuje se podle severněji položeného města Guantánamo.

V jižní části zátoky na východním i západním břehu se nachází americká vojenská základna Základna Guantánamo, jejíž území Kuba pronajala Spojeným státům v roce 1903 v časově neomezené smlouvě. Příjezdy do této základny střežené kubánským vojskem a protitankovými zátarasy jsou jediným pozemským hraničním přechodem na Kubě. Základna, jakožto území USA, byla v minulosti cílem řady Kubánců s cílem přeplavat do emigrace.

Internační tábory[editovat | editovat zdroj]

Na jejím území jsou dva internační tábory, Camp X-Ray a Camp Delta, v nichž jsou od ledna 2002 internovány osoby zadržené americkou armádou, jimž vláda Spojených států nechce poskytnout možnost využití právních prostředků amerického soudnictví. Vězni jsou vládou USA považováni za nepřátelské bojovníky či teroristy a nemají podle ní práva válečných zajatců podle Ženevských konvencí. V poslední době se ozývá i hlas bývalého prezidenta Spojených států George Bushe k brzkému uzavření vězení na ostrově. Zrušení mimoto žádá i Kuba[1] a Kanada[2].

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Guantánamská vojenská základna se měla stát cílem fingovaných teroristických útoků ze strany samotné americké armády. Plán této psychologické operace z roku 1962, který měl zmanipulovat americkou veřejnost pro vojenskou invazi na Kubu, ale nebyl schválen. Jmenuje se Operace Northwoods.
  • Do zátoky Guantánamo se osobně, ve svém posledním filmu SiCKO, vypravil americký angažovaný dokumentarista Michael Moore. Podle něj jsou tyto dva internační tábory jediným místem Spojených států, kde je zdravotní péče placena státem. Na svých dvou motorových člunech s sebou vezl tři dobrovolníky, kteří pomáhali odklízet trosky Světového obchodního střediska po útocích z 11. září 2001 a kteří od té doby měli zdravotní problémy, které by (podle něj) mohly být vyřešeny zde. Když se přiblížili k bójemi lemované hranici, vymezující vojenskou zónu, v jednom z táborů se spustil poplach, na což se Moore rozhodl urychleně vzdálit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://web.archive.org/web/20080217153345/news.yahoo.com/s/afp/20080214/pl_afp/usbushcongressintelligenceveto
  2. http://www.thestar.com/News/Canada/article/306798

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]