Grabowský oltář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Grabowský oltář (též oltář ze St. Petrikirche) je dílem Mistra Bertrama z doby kolem roku 1379-1383. Gotický křídlový oltář byl původně zhotoven pro kostel sv. Petra (St. Petrikirche) v Hamburku. Je nazýván Grabowský, protože po ničivém požáru a obnově města Grabow (Meklenbursko-Přední Pomořansko) jej v 18. století získala tamní církev. Oltář tak unikl požáru kostela sv. Petra (1842) a roku 1903 se do Hamburku vrátil. Je vystaven v Hamburger Kunsthalle.

Grabowský oltář (Mistr Bertram z Mindenu)
Meister Bertram von Minden 005.jpg
Meister Bertram von Minden 002.jpg
Meister Bertram von Minden 007.jpg
Meister Bertram von Minden 008.jpg

Popis[editovat | editovat zdroj]

Monumentální oltář má výšku 277 cm a po otevření je široký 726 cm. Skládá se z vyřezávané centrální části, čtyř křídel, vyřezávané predely a oltářního nástavce. Jeho výzdobu tvoří celkem 79 polychromovaných a zlacených řezeb. Malovaná část má 24 samostatných scén, po osmi na každé desce.

Při otevření oltáře je v centrální části v celé výšce třífigurový reliéf Ukřižování a po stranách ve dvou řadách na každé straně celkem 10 figur. Dalších 12 figur je na každém z křídel a 12 na predelle. Na oltářním nástavci je 20 vyřezávaných bust.[1][2] Autor řezeb, který pracoval v dílně Mistra Bertrama, není znám.

Zadní strana křídel, která je oddělena a vystavena samostatně, je zdobena malbami Mistra Bertrama. Jsou na nich zachyceny následující scény.

  • Horní část: Geneze se scénami (zleva) - Stvoření dne a noci, vody, hvězd, rostlin, zvířat, Adama, Evy, Strom poznání, Prvotní hřích, Varování Adama a Evy, Vyhnání z ráje, práce prvních lidí.
  • Dolní část: Příběhy patriarchů a dětství Krista se scénami (zleva) - Oběť Kaina a Ábela, Kain zavraždil Abela, Noe staví archu, Abraham obětuje Izáka, Izác odmítl požehnání Ezaua, Izák žehná Jákoba, Zvěstování Panny Marie, Narození Páně, Klanění tří králů, Prezentace v chrámu, Vraždění neviňátek, Útěk do Egypta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Objednavatelem oltáře pro první farní kostel byl starosta Hamburku Bertram Horborch (1366-1396) a jeho bratr, teolog Wilhelm Horborch. Starosta Bertram byl patronem kostela sv. Petra a Pavla. Jeho bratr Wilhelm, který vystudoval teologii v Paříži, byl členem kapituly a vyslancem Hamburku u papeže v Avignonu. Roku 1361 ho papež jmenoval papežským nunciem. Získal mezinárodní reputaci jako právník a roku 1367 obhájil doktorát na Univerzitě v Bologni. Zemřel v Římě rok po dokončení Grabowského oltáře (1384).

Oltář přišel během reformace o důležité součásti (stříbrné sochy sv. Petra a Pavla) a některé reliéfy byly doplněny v 16. století (sv. Uršula).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hamburger Kunsthalle, Grabowský oltář v rozloženém stavu. www.hamburger-kunsthalle.de [online]. [cit. 01-01-2016]. Dostupné v archivu pořízeném dne 22-09-2013. 
  2. černobílá fotografie otevřeného oltáře s dřevořezbami
  • článek byl přeložen z německé Wikipedie

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Stephanie Hauschild: Der Petri-Altar von Meister Bertram. Hamburg 2002, ISBN 3-922909-65-5
  • Reinitzer, Heimo: "Erschaffung, Fall und Wiederbringung des Lichts: zum Bildprogramm des St.-Petri-Altars in der Hamburger Kunsthalle", Hamburg 2002
  • Christian Beutler: Der Hochaltar von Sankt Petri. Frankfurt am Main 1984, ISBN 3-596-23912-5.
  • Dube, Elizabeth Healy: "The Grabow Altar of Master Bertram von Minden", Providence, Brown Univ., Diss., 1982
  • Georg Christian Friedrich Lisch: Der Altar der Kirche zu Grabow in: Jahrbücher des Vereins für Mecklenburgische Geschichte und Altertumskunde, Bd. 38 (1873), S. 200 - 208

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]